GAZETE SOKAK – ETHA’nın tutuklu editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp’ın görülen davasında savcı, esas hakkındaki mütalaasında gazetecilerin cezalandırılmasını istedi.
Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp’ın “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklu yargılandıkları davanın 3’üncü duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma, savcının esas hakkındaki mütalaasını açıklaması ile başladı. Savcı, mütalaasında Semiha Şahin’in “örgüt üyesi olmak” ve “orgüt propagandası yapmak”, Pınar Gayıp’ın ise “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılmalarını ve tutukluluk hallerinin devamını istedi. Savcı, davanın tutuksuz sanıkları Gülsen İmre ve Ferhat Harun Pehlivan için ise “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt üyesi olmak” ve “2911 sayılı gösteri ve yürüyüşleri kanununa muhalefet”ten cezalandırılmalarını istedi.
Ardından söz alan tutuklu gazeteci Semiha Şahin, iddianamede yer alan tüm belgelerin hukuksuz olduğunu belirterek, bahsi geçen eylemlere gazeteci olarak gittiğini, propaganda iddia edilen paylaşımların ise kendi yaptığı haberler olduğunu söyledi. Gazetecilik yapmanın suç olmadığını dile getiren Şahin, tahliyesini talep etti.
‘YARGILANAN GAZETECİLİKTİR’
ETHA muhabiri Pınar Gayıp ise, tutukluluğunun cezalandırmaya dönüştüğünü belirtti. Yargılananın gazetecilik olduğunu aktaran Gayıp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapmış olduğum haberleri elbette sosyal medyada paylaşacağım. Bir diğer ironi olan durum ise ETHA’nın gözaltına alınmamıza dair yaptığı haber örgüt propagandası olarak dosyaya konulmuş. Polis fezlekesi olduğu gibi davaya konulmuş. 100’den fazla meslektaşımız bugün tutuklu durumda. Gazetecilerin görevi gerçekleri halka anlatmaktır. Ben bu ülkenin en kanlı katliamlarından biri olan Suruç katliamının tanığıyım. Tutuklu iken görülen duruşmalarda da yerimi alamadım.”
Gayıp, savunmasın ardından tahliyesini talep etti.
Daha sonra söz alan avukat Özcan Karakoç, dosyadaki delillerin hukuka aykırı olduğunun altını çizerek, savcının mütalaası ile hukuka aykırılığın devam ettiğini dile getirdi. Karakoç, müvekkillerinin adli kontrol ile tahliye edilmelerini talep etti.
YİNE TAHLİYE YOK
Taleplerin değerlendirilmesi nedeniyle verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Gayıp ve Şahin hakkında tutukluluğun devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 27 Mart tarihine erteledi. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...