GAZETE SOKAK – Gazeteci Ferhat Parlak, 15 aylık tutukluluğunun ardından yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye oldu.

“Örgütü üyeliği” suçlamasıyla 15 aydır tutuklu olan gazeteci Ferhat Parlak hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya, tutuklu Parlak ile avukatı katıldı. Duruşmada, hakkındaki suçlamaları reddeden Parlak, kolluk ve savcılık ifadelerini yineleyerek gazeteci olduğunu belirtti.

Babasının öldürülmesiyle, kapatılan Silvan Mücadele gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptığını kaydeden Parlak, gizli tanıkların kendi aleyhine verdiği ifadelerin bir biriyle çelişen yönlerine işaret etti. Hakkında ifade veren gizli tanıklardan biri olan Akya adli gizli tanığın ifadesinde kendisini tanımadığını söylemesine rağmen, kendisi aleyhine tanıklık yaptığına dikkati çekti. Akın kod adlı gizli tanığın kendisi aleyhine verdiği ifadede, Abdulkadir İllez ve Eyüp Batı adlı kişileri örgüte kattığını aktardığını anlatan Parlak, söz konusu kişilerin aileleriyle birlikte yaşamlarını sürdürdüğünü ifade etti.

AÇIK TANIK ÖNCEKİ İFADESİNDEN VAZGEÇTİ

Duruşmada, örgütten ayrılarak “etkin pişmanlık”tan faydalanan açık tanık B.C. ise önceki ifadelerinin dikkate alınmamasını isteyerek, Parlak’ı gazeteci olarak tanıdığını, örgüt üyesi olarak görmediğini, örgütsel bir faaliyetine şahit olmadığını ve Silvan’daki çatışmalarda onu görmediğini söyledi.

Mahkeme başkanının, önceki ifadesiyle şimdiki ifadesi arasındaki çelişkileri sorduğu B.C., şimdiki ifadelerinin doğru olduğunu, mahkemenin buna itibar etmesini istedi.

SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

Mütalaasını sunan savcı, Parlak’ın üzerine atılı suçun mahiyeti ve mevcut delil durumu, öngörülen cezasının alt ve üst sınırının dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

‘DOSYA MÜKERRER OLARAK DÜZENLENDİ’

Parlak’ın avukatı Mehdi Özdemir, gizli tanık ifadelerinin çelişkili olduğunu, müvekkiline yöneltilen söz konusu suçlamaların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu dile getirdi. Özdemir, müvekkilinin söz konusu suçlamalarla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını, aynı suçlamadan beraat ettiğini vurgulayarak, dosyanın mükerrer bir dosya olarak düzenlendiğine işaret etti.

Özdemir, müvekkilinin tahliyesiyle birlikte beraatını istedi.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme, delillerin önemli ölçüde toplanmış olması, sanığın tutuklu kaldığı süreyi, gelinen aşamada sanığın, kaçma, gizlenme ya da delillerin karartılması hususunda somut olguların bulunmamasını dikkate alarak Parlak’ın derhal salıverilmesine karar verdi.

Parlak’a yurtdışına çıkış yasağı getiren mahkeme, duruşmayı erteledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...