GAZETE SOKAK (VAN) –Son 2 yıl içinde defalarca gözaltına alınan Gazeteci Oktay Candemir, “Türkiye’de artık gazeteciler çalışamaz bir noktaya getirilmek istense de sonuçta düşünce ve hürriyeti ifade özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanacağız. Gazeteciliği en zor şartlarda bile yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Van’da 5 Nisan sabahı evine düzenlenen operasyonla gözaltına alınan ve önceki gün adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı konularak serbest bırakılan Gazeteci Oktay Candemir, son 2 yıl içinde defalarca gözaltına alındı. Hakkında son 2 yıl içinde 25 kez dava açılan Candemir, ülkedeki basın özgürlüğünün geldiği noktaya dikkat çekti. Candemir, “Türkiye’de şuanda 180’e yakın gazetecinin içeride olduğunu düşündüğümüzde bu kadar gözaltı, gazetecilere yönelik bu baskıyla birlikte özgür basının, muhalif basının sesi bastırılmaya çalışılıyor. Ben de gazeteci olarak bundan mustaribim” dedi.

2 YILDA 25 DAVA

Her emniyete götürüldüğünde veya çağırıldığında suçlu muamelesi gördüğünü ve haber yapmaması için tehdit edildiğini belirten Candemir, “Savcılar yaptığımız tüm haberleri, yüzde yüzünü ‘örgüt propagandası’ sayıyor. Ve deniliyor ki siz bu haberlerle algı oluşturmaya çalışıyorsunuz. Savcı kendi değerlendirmesini ortaya koyuyor. Polis fezlekeleri de böyle. Bize yönelik suçlamalar bunlar” diye konuştu.

GÖZALTI ESNASINDA DARP

Evine yapılan son baskını da anlatan Candemir, “Bir gazetecinin evi değil de üzerinde bomba yüklü olan birinin evine yapılmış bir baskın muamelesi gördük. Bağırış çağırışlar altında kapım kırıldı. O esnada kafama bir yumruk yedim, yere düştüm. Aile ortamı olunca bu daha çetrefilli bir durum oluyor” ifadesinde bulundu.

‘DOSYADA GİZLİLİK VAR DENİLDİ’

Götürüldüğü emniyette kendisine yönelik suçlar için “dosyanda gizlilik kararı var” denilerek bilgi verilmediğini söyleyen Candemir, dosyanın avukatlardan gizlendiğini ifade etti. Candemir, daha sonra dosyada gizlilik olmadığını öğrendiklerini ve dosyanın avukatlara sunulduğunu belirtti.

TÜRKİYE’DE HABER YAPMAK SUÇ!

Emniyette kendisine “HDP’nin haberlerini niye yapıyorsun? HDP’nin kongresine niye gidiyorsun? DBP açıklamalarını neden takip ediyorsun? Yazdığın yazılarda neden Silopi’deki işkenceyi gündeme getiriyorsun? Yazılarında neden HDP kapatılırsa HDP geleneğinden gelen partilerin oyu artar?” şeklinde sorular yöneltildiğini belirten Candemir, “Hakim ve savcının önünde yüklü bir dosya. Türkiye’de şuandan itibaren haber yapmak suç” diye konuştu.

‘SAVCININ NEZDİNDE GAZETECİ SUÇLUDUR’

Van’da kendisinin de aralarında olduğu bir çok gazetecinin seçim süresince dinlendiğini hatırlatan Candemir, şöyle devam etti: “Dinlenme tutanağında ‘Örgüt üyesi olduğu iddia edilen bu kişilerin dinlenmesine’ deniliyor. Baştan bir karar verilmiş ve telefonlarımız dinlenmiş. Sonrasında bir şey olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu aslında devletin ve hükümetin gazetecilere bakış açısını net bir şekilde ortaya çıkarıyor. Gazeteci başta suçludur, başta potansiyel teröristtir, gazeteci devleti ve halkı birbirine kırdırtmak için uğraşan mücadele eden kişidir algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Emniyette ve savcılıkta algı tamamen bu. Gazetecilik, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü, hürriyet özgürlüğü diye bir şey yok. Gazeteci suçludur, devleti kötü gösterendir. Gazeteci devletin, hükümetin, askerin, polisin yanlışını yazandır.”

‘ZOR ŞARTLARDA DAHİ OLSA GAZETECİLİĞİ YAPACAĞIZ’

“Süleyman Soylu’yu eleştirmişsin” denildiğini belirten Candemir, “Süleyman Soylu’yu sadece eleştirmişim. Hakaret yok, tehdit yok, herhangi bir şey yok. Süleyman Soylu’yu eleştirmek suç. Türkiye’de artık gazeteciler çalışamaz bir noktaya getirilmek istense de sonuçta düşünce ve hürriyeti ifade özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanacağız. Gazeteciliği en zor şartlarda bile yapmaya devam edeceğiz” dedi. MA – Müjdat Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...