GAZETE SOKAK – Gazeteci-yazar Hüseyin Aykol’un hapis ceza verilen iki dava dosyası Yargıtay’a gönderildi.

Daha önce aldığı 3 yıl 9 ay hapis cezası İstinaf Mahkemesi’nde onaylandığı için 11 Temmuz 2019 günü hapse konulan Gazeteci-yazar Hüseyin Aykol, yeni Yargı Reformu’nda yer alan ve “İstinaf’ta onaylanan kimi cezaların Yargıtay’a gönderilmesine olanak veren” düzenleme ile 25 Ekim 2019 günü tahliye olmuştu.

Aykol’un halen İstinaf Mahkemeleri’nde bulunan 5 dosyasından 2’si Yargıtay’a gönderildi.

Aykol, Yargıtay’a gönderilen bu dosyaların birinden 7 bin TL para cezası almıştı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, bu dosyadan Hüseyin Aykol’a “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ettiği iddiasıyla para cezası vermişti. İstinaf Mahkemesi’nin bu kararı 28 Eylül 2017 tarihinde onaylanmasının ardından söz konusu para ödenmişti ancak şimdi dosya Yargıtay’a gönderilerek, dosyanın yeniden incelenmesi istendi.

Aykol’un diğer dosyasında aldığı 1 yıl 3 ay 12 gün hapis cezasına dair de Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’na karar verilmişti. Bu karara İstinaf Mahkemesi’nde itiraz edilmişti. Ancak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, bu itirazı reddedip, geçtiğimiz 7 Kasım günü kararı onaylayınca İstinaf Mahkemesi’nin bu kararı Yargıtay’a taşındı.

İstinaf Mahkemeleri, yerel mahkemelerin gönderdiği dosyaları incelerken, eski tavrında ısrar ederek verilen hükümleri onaylama tutumunda. Bu durum ifade özgürlüğü konusunda son sözü Yargıtay’a bırakma eğilimi içerisinde olunduğu şeklinde yorumlanıyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...