GAZETE SOKAK – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Kanal İstanbul güzergâhında arazi aldığı haberini yapan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak’a hakaret davası açıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Kanal İstanbul güzergâhında 8 yıl önce 13 dönüm arazi aldığı ile ilgili haber yapan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak’a hakaret davası açıldı. 6 Mart 2020 tarihinde hazırlanan ilk iddianamede savcı, Ocak’ın “hakaret” suçundan yargılanmasını istedi. Ancak Başsavcıvekili bu iddianameyi iade etti ve “hakaret suçunun basın yoluyla ve alenen işlendiğini” belirterek verilecek cezada artırım yapılması gerektiğini belirtti.

Bunun üzerine 31 Mart’ta yeni iddianame hazırlandı. İddianamede Ocak’ın 1 yıldan az olmamak kaydıyla 2 yıla kadar hapsi istendi.

Bakan Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhından arazi satın almış olması iddianamede “doğal süreçte yaşanan bir alışveriş olayı” olarak anlatıldı.

Gazeteci Ocak’ın, Albayrak’ın onur şeref ve saygınlığını rencide ettiği öne sürülen iddianame, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 18 Haziran’da görülecek. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...