2014 yılına ait sosyal medya paylaşımları ile Efrin’e dönük saldırılar sırasındaki haber paylaşımlarından dolayı bir ay önce tutuklanan Mezopotamya Ajans’ın muhabiri Berzan Güneş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İlk duruşma 7 Ağustos’ta.

Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 11 Haziran tarihinde haber takibi yapmak için Şırnak merkeze giderken polis kontrol noktasında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Berzan Güneş hakkında hazırladığı iddianame, Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla cezalandırılması talep edilen Güneş, 7 Ağustos tarihinde hakim karşısına çıkacak.

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Güneş’in iddianamesinde, TSK ve ÖSO gurupları tarafından Efrin kentine dönük saldırılar sırasında yapılan, “Şırnak ve Mardinli anneler: Efrin’i onlara bırakmayacağız”, “Robert Fisk’in Efrin izlenimleri; Öldürülen mülteci, bebek, kadın ve çocuk” ve “Efrin’de ölen çocukları görünce Cemilem aklıma geliyor” başlıklı haberler suç olarak gösterilmişti. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha loading...