GAZETE SOKAK – İstanbul 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan ve gece gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan, savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldı.

Gece gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan, savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldı. İstanbul 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan Kaplan’ın gözaltına alınma gerekçesi ise yaptığı haberleri sosyal medya hesabından paylaşmak ve Kobanê’de muhabirlik yaptığı dönemde çektiği fotoğrafını yayınlamak oldu.

Kaplan’ın yaptığı haber ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaşması “örgüt propagandası yapmak” olarak değerlendirildi. Kaplan, çıkarıldığı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda verdiği ifadesinde yaptığı paylaşımların basın özgürlüğü çerçevesinde olduğunu ve suç teşkil etmediğini dile getirdi. Kaplan, hiçbir örgütün propagandasını yapmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Kaplan’ın avukatı Ramazan Demir de, söz konusu paylaşımların haber amaçlı olduğunu ve gazetecilik faaliyeti kapsamında yapıldığını, ifade ve basın özgürlüğü korumasına olan paylaşımlar olduğunu belirtti. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...