GAZETE SOKAK – Gazeteci Aziz Oruç’un tutuklanmasına tepki gösteren gazetecilik örgütleri, terörize edilerek tutuklandıklarını belirttikleri Oruç hakkında mahkemenin hukuki değil, siyasi karar verdiğini kaydetti.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık’ta gözaltına alınan gazeteci Aziz Oruç, 18 Aralık’ta Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliği tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Hakkında açılan davalar nedeniyle Federe Kürdistan Bölgesi’ne gitmek zorunda kalan gazeteci Oruç, orada yaklaşık 3 yıl boyunca gazetecilik yapmayı sürdürdü. Oruç, 10 Aralık’ta Avrupa’ya gitmek için İran üzerinden Ermenistan sınır kapısında geçmek istedi. Ancak Ermenistan’da kendisine izin verilmeyerek, İran’a teslim edildi. 10 Aralık’ta Türkiye sınırına tel örgüler üzerinde atılan Oruç, ölüme terk edildi. Saatlerce yol yürüyen Oruç, geldiği Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alındı.

MKGP: GAZETECİLİK MESLEĞİNE İŞLENMİŞ SUÇTUR

Gazeteci Aziz Oruç’un tutuklanmasına gazetecilik meslek örgütleri tepki gösterdi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Ayşe Güney, Aziz Oruç’un tutuklanmasının gazetecilik mesleğine yönelik bir suç olduğunu belirterek, “Arkadaşımız manipüle edilmeye çalışıldı. Bir gazeteci üzerinden kamuoyuna yalan haber servis edildi. Bu da Türkiye’de basın özgürlüğü ve haber alma hakkı açısında çok kötü bir tablo. Aziz Oruç gazetecidir. Herkes de bunun tanığıdır” dedi.

Güney, Oruç’un tutuklanmasının hukuki değil, siyasi olduğunu belirterek tüm gazetecileri dayanışmaya çağırdı.

TGS: AZİZ TERÖRİZE EDİLEREK TUTUKLANDI

Aziz Oruç’un İran ve Ermenistan’ın işbirliği sonucunda Türkiye sınırına bırakıldığını belirten Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ise, “Türkiye’de iktidarın söylem ve beyanları dışında hukukun beyanlarına karar verildiğine dair bir karara artık tanık olamıyoruz. Hukuk adeta iktidarın kararlarını uygulama ve onay mercisi haline geldi. Hukuk iktidar ve Cumhurbaşkanı’ndan aldığı talimatı yerine getirdi. AKP medyası devreye girdi ve haysiyet cellatlığı yapıldı. Aziz terörize edilerek tutuklandı” dedi.

“Aziz’in tutuklanmasıyla birlikte gazetecilere yönelik yeniden bir baskının başladığını söylemek mümkün” diyen Oral, gazeteci Oruç’un tahliye edilmesini istedi.

ÖGİ: ÖZGÜR BASIN BASKILARLA SUSTURULAMAZ

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan da, Aziz Oruç’un gazeteci olmasına rağmen hedef gösterildiğini ifade etti.

Boltan, “Aziz’in terörizmle suçlanması bilinçli bir yaklaşımdır. Amaç kamuoyunu farklı bilgilendirme, mahkemeyi etkileyip tutuklanmasını sağlamaktır. Haliyle böyle de oldu, Aziz yargılanmadan suçlu olarak gösterildi. Mahkemede Aziz’in durumunu gözetmeden tutuklandı. Bu da gösteriyor ki mahkemeler adli değil siyasidir” diye konuştu.

Yüzlerce gazeteci arkadaşlarının böyle tutuklandığını ve son verilere göre 139 gazetecinin cezaevlerinde tutulduğu bilgisini paylaşan Boltan, “Gazetecilik suç değildir. Gazeteciliği suç belleyenler şu anda suç işliyorlar. Özgür basın geleneği bu baskılarla susturulamaz” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...