GAZETE SOKAK – Gar katliamının karar duruşmasında ilk gün mağdur yakınları ve avukat beyanlarıyla sona erdi.
102 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim Gar katliamı davasının karar duruşmasında ilk gün sona erdi. İlk günkü oturumda ara öncesi ardından babası Osman Turan Bozacı’yı kaybeden Çağatay Bozacı’nın beyanında AKP ile ilgili söylediği sözler nedeniyle duruşma salonundan çıkarılmıştı. Mahkeme Başkanı Giray, avukatlara öğlenden sonraki oturumu takip edebileceğini söyledi. Ancak Bozacı polis tarafından engellendi. Duruşma verilen aranın ardandan başlayınca avukat Sevinç Hocaoğulları durumu Mahkeme Başkanı Giray’a iletti. Ancak Başkan Giray, “Öğlen aldığımız karar bir günlük karar o yüzden giremez” dedi. Durum mağdur aileleri tarafından protesto edildi.
Avukat Hasan Hüseyin Evin, müvekkilleri Bozacı’nın salona alınmamasıyla ilgili “Kendisin babasının ölümüyle ilgili değerlendirmeler yapmıştır. Bu katliamın arkasında siyasi bir güç var. Kendisi bunu ifade edebilir. Babası katledilmiş bir insana karşı bu kadarlık bir vicdani kanaat kulanın. Aksi halde vekiller olarak biz de salonu terk edeceğiz” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Giray, Bozacı’nın salona girmesine izin verdi.
Bozacı’nın salona alınmasının ardından mağdur avukatlarının beyanlarının alınmasına devam edildi.
 ‘BÜTÜN KANITLARIYLA ORTAYA ÇIKAN BİR TABLO VAR’
Avukat Ziynet Özçelik, yargılamanın geldiği aşamayı şu ifadelerle değerlendirdi: “Katılanlar olarak bir tesadüfe inanmamız isteniyor. Kurgusal hale getirilmiş gerçekliği kabul etmemiz isteniyor. Bu sanıklar tesadüfen ses getirecek bir eylem yapmak üzere mitinge geliyorlar. 103 insanın ölümüne neden olan bir bombalı saldırı yapıyorlar. Bu da tesadüfen oluyor. Biz gerçekliğin böyle olmadığını mahkeme başından itibaren gerçekliğin parçalarını toplatılmasını sağlayarak, tartıştırarak çaba gösterdik. Yürütme organının bizim için kabul ettiği gerçeklik, bizim gördüğümüz ilk örnek değil. Ki polis de bu yürütme organı içinde. Ortaya konulan gerçeklik şu: Bugün ceza yargılaması araçsallaştırılmıştır. Ortadoğu’da sermayenin temsilcileri olan hegemonik güçlerle bir savaş yürütülüyor. IŞİD araçsallaştırılıyor. Bizim ülkemiz içerisindeki barış isteyen kesimleri kriminalize ederek, bu süreçten yaralandıkları bir durumla yüz yüzeyiz. Dünyada teorik olarak da sermaye temsilcileri insanların kanına rağmen şiddeti bir araç olarak kullanıyorlar. Bu nedenle polisin gücünü arttırıyorlar. Ne yazık ki yargı aygıtını da bağımsız bir gerçeklik araştırması yapamayan bir dönüşüm sürecinde. Ülkemizde yargı yürütme organlarına karşı ciddi bir güçsüzlükle yüz yüzedir. Bütün kanıtlarıyla ortaya çıkan bir tablo var.”
Avukat beyanları sırasıyla Adana Barosu Başkan Yardımcısı Av. Sebahattin Gümüş, Av. Doğan Erkan, Av. Mehtap Sakinci Coşgun ve İHD Genel Başkanı Av. Öztürk Türkdoğan ile devam etti ve tamamlandı.
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, katılan olarak söz aldı. Başaran, davanın medya ve toplumdan kaçırıldığını söyleyerek, şöyle konuştu: “Sürece bakmak gerekiyor. Biliyorsunuz 7 Haziran’da bir seçim oldu. Türkiye’nin politik atmosferi başka bir noktaya geldi. Var olan çözüm süreci sonlandırıldı. İktidar yanlıları ‘ya istikrar ya kaos’ dedi. Bu kaosun ilk sesi 5 Haziran’da patlayan bomba oldu. Sonra Suruç geldi. Sonra 103 kişinin öldüğü süreç. Bu olayların arkasındaki benzerlik neydi. İktidarın aymazlığıydı. Bunların devletin istihbari bilgisi dışında olmasının hiçbir inandırıcılığı yoktur. Bizlerin attığı her adım izlenirken, yaptığımız etkinlikler polis gücüyle kuşatılırken, nasıl oluyor da Ankara’nın merkezinde bir katliam gerçekleştiriliyorken güvenlik zafiyeti kabul edilmiyor. Nasıl oluyor da böyle bir katliamda tek bir sorumlu istifa etmiyor, politik sorumluluğunu kabul etmiyor. Ankara gar patlamasında yetkililer neredeydi sormak lazım. Bugün eğer bu mahkeme salonunda alelacele dosyayı sonuçlandırma niyeti varsa, iktidar açısından maksat hasıl olmuştur. Yeterli milletvekili alınmıştır, tek başına iktidar olunmuştur. Hangi ülkede böyle büyük bir katliamdan sonra siyasi iktidar hesap vermez.”
‘GÖSTERMELİK CEZALAR VERİLECEK SORUMLULARA DOKUNULMAYACAK’
HDP olarak Ankara, Suruç ve Diyarbakır katliamlarıyla ilgili araştırma önergesi verdiklerini ancak Meclis’te araştırma komisyonunun kurulmadığını anımsatan Başaran, “Kurulsaydı şuanda siz bu dosyanın ağırlığı altında eziliyor olmazdınız. Burada bir karar verildi. Göstermelik cezalar verilecek ama asıl sorumlulara dokunulmayacak. Konjonktür müsait olduğunda şuanda sanık sandalyesinde oturanlar ‘öfkeli çocuklardı’, tıpkı bu sandalyelerde oturan FETÖ’cüler gibi. Bunların siyası ayağı ortaya konulmuyor” dedi.
Duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...