Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Avrupa yakından takip ediyor.

Son olarak Fransa basını, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye gündeminde yer verdi.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Le Monde, ‘Erdoğan’a meydan okuyan adam’ başlıklı haberinde, İnce’nin Erdoğan’ı on beş yıldan uzun süren iktidarından ve koltuğundan edebileceği ifadelerine yer verdi. ‘Erdoğan’a soğuk terler döktüren siyasetçi’ olarak nitelendirilen İnce hakkında “54 yaşındaki fizik öğretmeni, Erdoğan’ın ‘rakipsiz ve yenilmez’ imajını yıkabilir.” dendi.

Haberde ayrıca “Erdoğan kıraathanelerde kek vaadinde bulunurken İnce, iş, yatırım ve teknoloji hakkında konuşuyor” yorumu yapıldı. İnce’nin halka “Rakibim beyaz Türk, sarayında beyaz çay içiyor. Ben sizin gibi siyah çay içiyorum. Ben garibanların adayıyım, doğru.” şeklinde hitap ettiği belirtildi.

‘Diktatör’ polemiği

Kısa bir süre önce yine Fransa’nın en çok okunan dergilerinden Le Point, kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yer vererek, ‘diktatör’ başlığı atmıştı.

Fransa’nın Avignon şehrinde bir grup Türk, derginin posterini reklam panosundan zorla kaldırarak, yerine Erdoğan’ın fotoğrafını asmıştı.

Olayın gerçekleştiği kentin belediye başkanı, jandarmalarla gelerek afişleri yeniden astırmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Fransa’da ya da yurtdışında özgürlük düşmanlarını memnun etmediği gerekçesiyle Le Point dergisinin posterlerinin gazete bayilerinden kaldırılması kesinlikle kabul edilemez. Basın özgürlüğünün bir bedeli yoktur: O olmadan diktatörlük olur.” ifadelerini kullanmıştı. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...