GAZETE SOKAK – Fransa’da ülkenin bir numaralı gündem maddesi haline gelen “sarı yelekliler” dün gösteriler için yeniden sokaklara çıktı.
Fransa’daki “isyan”a katılan 125 bin kişiden bin 385’inin gözaltına alındığını ve 118 protestocu ile 17 resmi görevlinin yaralandığını açıklandı.

“Sarı yelekliler”, başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto etmeye devam ediyor. Geçen haftaki şiddet olaylarının tekrarlanmaması için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris’i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç koruyor.

Göstericilerin sık sık sokakta buldukları araçları ateşe vermesi gazetecilerin objektiflerine yansıdı. Dünyanın en meşhur markalarının bulunduğu Paris’in Champs-Elysees caddesi üzerinde bulunan mağazalar göstericiler tarafından hedef alındı.

Eylemciler, Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi’ne gelmeye başladı. Fransız makamlar, ülke genelinde gözaltına alınan “sarı yelekli” sayısının 1385’e yükseldiğini açıkladı.

Polis şehrin çeşitli bölgelerinde göstericilere sert müdahalelerde bulunmaya başladı.Fransız kaynaklarından açıklanan bilgiye göre gösterilerin başlamasının ardından da 481 kişi gözaltına alındı.

Champs Elysees Meydan’ında eylemciler “Macron istifa”, “Koyun değiliz” şeklinde sloganlar attı.

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyulduğu için Champs-Elysees Caddesi’nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi.

Gösteriler Paris’in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi. – İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...