GAZETE SOKAK – Zamlar ve gelir dağılımındaki adaletsizliği protesto amacıyla Paris sokaklarına akan Fransızlar, sarı yelekleriyle Champs-Elysees Caddesi’ne yürüyor. Halk, “Sarı yeleklilere” destek için evlerinin balkonlarına sarı yelek asması dikkat çekti.

Fransa’nın başkenti Paris’te bir süredir zam ve gelir dağılımındaki adaletsizliklere karşı eylemde olan “Sarı yelekliler”, büyük gösteri için yürüyor. Fransız polisi ülke genelinde 89 bin polis görevlendirirken, Paris’te ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç hazır bekletiliyor. Protestocular, Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi’ne yürüyor. Polisin arama kontrollerinden sonra alana yürüyen “Sarı yeleklilere” halk da balkonlarından destek veriyor.

GÖZALTILAR BAŞLADI

Gösteriler başlamadan önce 121 kişi ifadeleri alınmak üzere polis merkezlerine götürüldü, 32 kişi ise gözaltına alındı.

HAYAT DURDU

Protestolardan kaynaklı Paris’te hayat dururken, Champs-Elysees Caddesi’nde birçok mağaza ve restoranlar kepenklerini indirdi. Kentteki sanat ve kültürel programlar da eylem süresince iptal edildi. Paris’in sembollerinden Eyfel Kulesi ziyarete kapalı olacak, 30 civarında metro hattı durduruldu. Champs-Elysees Bulvarı’nın çevresindeki birçok yol, bulvar ve cadde trafiğe kapatıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...