GAZETE SOKAK – 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü kutlanırken, Diyarbakır’da görev yapan gazeteciler hangi koşullarda çalıştıklarını anlattı. Gazeteciler, sokağa çıkma yasaklarından bu yana süren baskılar nedeniyle sokakta haber takibi yaparken fotoğraf makinesi, kamera ve not defterlerini kamufle etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) verilerine göre, dünyada en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülke Türkiye. Çin, Mısır ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden daha fazla tutuklu gazeteci bulunan Türkiye’de, meslek örgütlerinin rapor ve açıklamalarına yansıdığı gibi uygulanan baskılar nedeniyle mesleği icra etmenin koşulları her geçen gün daha da zorlaşmış durumda. Bu nedenle 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü, gazeteciler için artık çok da bir anlam ifade etmiyor.

İktidarın çizdiği sınırlar dışında gazetecilik yapmak özellikle bölge kentlerinde oldukça güç. Diyarbakır’da görev yapan gazeteciler, çalışma koşullarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

CEZAEVİNE GÖNDERİLME TEHDİDİ

Gazeteciliğin iktidarları her zaman rahatsız ettiğini belirten Jinnews Muhabiri Şehriban Aslan, bugün muhalif gazeteciliğin her zamankinden çok daha tehdit altında olduğunu ifade etti

Zor günlerden geçtiklerini dile getiren Aslan, hukuksuzlukları ve usulsüzlükleri ifşa eden gazetecilerin vatan hainliği ile suçlanabildiğine işaret etti. Polis, savcı, hakim ve gardiyanların gazeteciler ile okuyucuları arasına girdiğine kaydeden Aslan, “Bizler hapisteki meslektaşlarımızın yanına gönderilme tehdidi ile karşı karşıyayız. İşte böyle bir ortamda çalışıyoruz” dedi.

‘MAKİNEMİZİ KAMUFLE EDİYORUZ’

Evrensel Gazetesi Diyarbakır Muhabiri Fırat Topal da, iktidarın gazetecilik faaliyetlerini suç olarak kodladığını belirtti.

Bölgede çalışan bir gazeteci olarak özellikle sokağa çıkma yasaklarının başlamasıyla birlikte, basına yönelik var olan baskıların arttığını ifade eden Topal, sahada ne tür yaklaşımlarla karşılaştıkları ve buna dair hangi çözümlere başvurduklarını şu sözlerle anlattı:

“İktidarın, gerçekleri duymaya, görmeye tahammülü yok. Buradaki mesele gerçeklerin halka ulaştırılmasıydı. İktidarın bu kaygısı sahada çalışmakta olan gazetecilerin işini de zorlaştırdı. Herhangi bir kontrol noktasında ya da rutin bir GBT kontrolünde gazeteci olduğunu söylediğin anda direk şüpheli sıfatıyla muhatap alınıyorsun, suçlu muamelesi yapılıyor. Çünkü iktidar tarafından gazetecilik böyle kodlandı. Bu yüzden özellikle sokakta haber takibi yaparken kullandığımız fotoğraf makinesi, kameradan, not defterinden tutun da haber kaynaklarımıza kadar hepsini kamufle etmek zorunda kalıyoruz. Tabi bu baskı bizi sokağa çıkmaktan alıkoymuyor. Fakat topluma sirayet eden ciddi bir yanı var. İnsanlar konuşmaktan çekiniyor. Fotoğraf ya da isim vermekten çekiniyor. Bu istediğimiz haberi yapmamız için elbette sıkıntı. Bu durumu konuştuğumuz yurttaşın, güvenini kazanarak, korkusunu kırarak aşmaya çalışıyoruz.”

‘TUTUKLANMA VE İŞSİZ KALMA TEHDİDİ’

Gazete Duvar Diyarbakır Temsilcisi Vecdi Erbay ise, Türkiye’de gazetecilerin aslında hiçbir zaman rahat koşullarda çalışma olanağına sahip olmadığı görüşünde.

Gazetecilerin bir yandan siyasi iktidarların, bir yandan da gazete patronlarının baskısını enselerinde hissederek çalıştıklarını söyleyen Erbay, çalışan gazetecileri bekleyen tehlikelerden birinin de yaptıkları haberler nedeniyle haklarında soruşturma açılması ve tutuklanması olduğunu kaydetti. Erbay, “Darbe girişiminin ardından birçok gazete, televizyon, dergi, yayınevi kapatıldı. Kimi kurumlar, mevcut hükümete yakınlığıyla bilinen şahıslar tarafından satın alındı. Geriye kalan gazete ve televizyonlar kapatılma endişesiyle yayıncılık yapıyorlar. Buna yayıncılık denilebilirse tabi. Yüzlerce gazeteci işsiz kaldı, hala çalışanlar ise bir gün çalıştıkları kurumun kapatılması, el değiştirmesi ve işsiz kalmak tehlikesi altında çalışıyorlar” diye konuştu.

Erbay, bu koşullarda çalışan gazetecilerin gününü kutlamak yerine gazetecilerin özgürce çalışabilecekleri bir ortam yaratılması için mücadele edilmesi gerektiği belirtti.

‘KOŞULLAR ZORLAŞTI’

Mesleği icra etme koşullarının her geçen gün daha fazla zorlaştığını ifade eden gazeteci Hatice Kamer de, bu durumu şu sözlerle dile getirdi: “10 yılı aşkın bir zamandır muhabirlik yapıyorum ama son birkaç yıl, gazetecilik yapma koşulları çok zorlaştı. Bölgede sokağa çıkma yasakları ile gazetecilik oldukça sıkıntılı bir hal almaya başladı. Ama darbe sürecinden sonra bu durum artık Türkiye’nin tamamı için geçerli.”

‘SAHA MUHABİRE DARALDI’

Muhabirin gücünün saha hakimiyetinden, doğru ve gerçek haberlerden geldiğini belirten Kamer, “Ancak saha muhabire daraldı. çünkü insanlardan demeç almak hiç bu kadar güç olmamıştı. Herhangi bir gelişme ile ilgili görüş almak istediğimde olumlu yanıt almak çok zorlaştı. Geçenlerde anadil ile ilgili bir demeç almak üzere bir kitapevine gittim. Üç genç vardı, onlardan biri sosyal medya paylaşımı yüzünden hala mahkemelikmiş. Demeç vermeyi bir tarafa bırakın masada kapalı duran ses kayıt cihazı ve kameranın varlığından o kadar tedirgin oldu ki, her ikisinin de kapalı olduğuna inandırmak için bataryalarını çıkarmam ve makineleri çantaya koymam gerekti. Sade vatandaşı bir tarafa bırakalım, gazeteciler bile birkaç yıl önce sosyal medyalarından yaptıkları paylaşımlardan dolayı yargılanabiliyor. İfadesi alınmamış, hakkında dava açılmamış kaç gazeteci kaldı ki? Çalışan Gazeteciler Günü ama gazetecilerin çoğunun ne çalışma imkanları ne de doğru dürüst gazetecilik yapabilecek koşulları kaldı” dedi. MA / Lezgin Akdeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...