GAZETE SOKAK – Urfa’da hasadına başlanan fıstığı bu yıl dolu ve yağmurun vurması nedeniyle istedikleri verimi alamadıkları gibi devletten yeterince destek görememekten yakınan üreticiler, yaşanan ekonomik kriz ile birlikte zararlarının katlandığını ifade etti.

İsmi Antep ile özdeşleşse de Türkiye’de en çok fıstık üretimi yapılan kent Urfa. Kent halkının temel geçim kaynaklarından biri olan fıstığın hasadına Ağustos ayının başı ile birlikte başlandı. Ancak hasadına başladıkları fıstıktan üreticiler bu yıl istediği verimi alamadı. Nedeni ise, bu yıl etkili olan dolu ve sağanak yağışlar.

Fıstık hasadının başlaması ile birlikte başta Urfa’nın Halfeti ilçesi olmak üzere Birecik, Suruç, Bozova ve Hilvan ilçeleri ile Antep’in Nizip ve Karkamış ilçelerinde hareketlilik yaşandığını belirten kentteki fıstık üreticilerinden Reşit Sönmez, fakat etkili olan dolu ve yağmur yağışından dolayı fıstık ağaçlarından bekledikleri verimi alamadıklarından dert yandı.

VERİM YARI YARIYA DÜŞTÜ

Sönmez, normalde tek bir ağaçtan 20-30 kilo arasında fıstık toplarken, bu oranın bu yıl 15 kiloya kadar düştüğünü dile getirdi.

Bu verim düşüklüğünün yanı sıra yaşanan ekonomik krizin kendilerini olumsuz etkilediğini belirten Sönmez, yaşanan dolar artışı beraberinde zamları da getirdiği için bu yılki masraflarının arttığını kaydetti.

Sönmez, gibi diğer fıstık üreticilerini en çok düşündüren ise fıstığın alış kilosunun ne kadar olacağı. “Bizim sektörde bir kooperatifleşme yada dernekleşme gibi bir durum yok. Tüccarlar bir araya gelir ve bir fiyat belirler, herkes onu kabul eder” diyen Sönmez, bu yüzden bu işte daha çok tüccarların kazandığını ifade etti. Sönmez, tamamen tüccarların insafına bırakılan üreticilerin neredeyse masraflarını bile karşılayamayacak duruma geldiğini anlattı.

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI GÖREMİYORUZ

Yaptıkların işin zor ve zahmetli olduğunu anlatan Sönmez, emeklerinin karşılığını alamadıklarını kaydetti. Sönmez, “Bir fıstık ağacına 20 yıl boyunca bakıyoruz. 20 yılın sonunda ürün veren ağacın bakımıdır, aşısıdır sürekli yapmak zorundayız. Hasat sezonu başladığında ise 45-50 derece sıcağında altında günde 12-13 saat çalışıyoruz. Bazen hastalanıyor ama gene çalışmak zorunda kalıyoruz. Tüm bu emeğin karşılığını elbette görmek isteriz ama maalesef bunu göremiyoruz” diye belirtti.

‘DEVLET DESTEĞİ YETERSİZ’

Yine devletin üreticiye verdiği desteğin de yetersiz olduğunu söyleyen Sönmez, “Devlet üreticiden çok, tüccarı destekliyor. Verdiği tarım hibelerinin çoğu büyük tüccara kalıyor. Bize ise kocaman bir hiç kalıyor. Son 16 yılda Türkiye tarım alanında çok geriledi, tarım bitme noktasına geldi. Tarımda yaşanan sorunlar çözülmek isteniyorsa devletin üreticiyi desteklemesi gerekir. Bu olmadığı zaman tarım gün geçtikçe yok olur” ifadelerini kullandı.

(MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...