GAZETE SOKAK – Yaklaşık 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra bir süre önce tahliye edilen HDP’nin önceki dönem Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, 34 kişinin katledildiği köyü Roboski’de ailesiyle bir araya geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 4 Kasım 2016 yılında HDP’li seçilmişlere yönelik yapılan operasyonda tutuklanan eski Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, cezasının bitmesinin ardından 14 Haziran tarihinde tutuklu bulunduğu Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden serbest bırakılmıştı.

ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Encu, serbest bırakıldıktan sonra ilk kez, 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçakları bombardımanı sonucu kardeşi Serhat’ın da aralarında bulunduğu 34 kişinin katledildiği Uludere ilçesine bağlı Roboski köyündeki ailesiyle buluştu. Encu’ya, HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hüseyin Kaçmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda HDP ve DBP’li yönetici eşlik etti. Şırnak merkezde annesi ve babası tarafından karşılanan Encu, daha sonra beraberindeki heyetle köye geçti. Encu, evinin önünde katliamda yakınlarını kaybeden aileler ve köylüler tarafından alkışlarla karşılandı.

ÜZÜNTÜ VE SEVİNÇ BİR ARADA

Burada kısa bir konuşma yapan Encu, bir yandan üzüntülü, diğer yandan sevinçli olduğunu belirtti. Birçok arkadaşını cezaevinde bıraktığı için üzüntülü olduğunu vurgulayan Encu, “Büyük bir sevinç duydum. Halkımın ve ailemin arasında olduğum için sevinçliyim” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Encu ve beraberindekiler eve geçerek bir süre sohbet etti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...