GAZETE SOKAK – Dersim Devrimci Güçbirliği adaylarının tanıtımında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İmralı’daki tecridin kaldırılmasını isterken, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise faşizme karşı güç birliğini oluşturduklarını söyledi.

Dersim Devrimci Güçbirliği eşbaşkan adaylarının tanıtıldığı programda konuşan HDP Dersim İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek, halkı selamlayarak, gasp edilen belediyelerini 31 Mart’ta geri alacaklarını söyledi.

EMEP: YENİLMEYECEK TEK GÜÇ HALKTIR

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, tutuklu bulunan belediye eşbaşkalarını selamlayarak, faşizm, baskı politikalarına karşı güç birliğini oluşturduklarını söyledi. Gürkan, “Yerel yönetim seçimlerinde işimiz zor. Karşımızda baskı, faşizm ile seçim propagandası yapan bir sistem var. Ancak tüm engellemelere ve zorluklara karşı hep birlikte vereceğimiz gücümüz vardır. Birlik ve beraberlik ile tüm bu baskı ve zorba politikayı boşa çıkartabiliriz. AKP’nin belediyeciliğini Sayıştay raporlarına bakarak görebiliriz. AKP yerel yönetim anlayışını hırsızlık ve talan üzerinden yürütüyor. Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz. Tek adama ve baskısına karşı yerelden yönetim diyoruz. İnadına barış, inadına demokrasi, inadına birlik diyeceğiz. Tek adama karşı kazanan demokrasi ve özgürlükler olacak. 31 Mart’ta kadar boş durmak yok. Yenilmeyecek tek güç halkın örgütlü gücüdür. Kazanacağımıza inanıyorum” dedi.

PARTİZAN: KAYUMLARA KARŞI BİRİZ

Partizan Temsilcisi Yusuf Topçu, neden ve niçin devrimci güç birliği içinde olduklarını anlatarak, “Kürdistan’ın her yerine kayyum atanmıştır. Kayyumlara karşı bu birlikteliğin zorunlu olduğunu gördük. Kayyumların şatafatlı görünen projeleri 1938’in devamıdır. 31 Mart’ta kayyumlara 1 Nisan şakası yaparak irademizi geri alacağız” diye belirtti.

ESP: DERSİM KAZANACAK

ESP Genel Başkanvekili Şahin Tümüklü ise faşizmin karanlıklarını karşı açlık grevi eyleminde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’i selamladı. Türkiye’de tek tipleştirme politikalarına değinen Tümüklü, “Faşizm kendinden olmayanları tutukluyor. Katlediyor. Eşitlik özgürlük, sosyalizm isteyenleri sindirmek istiyor. Bütün bunlarla bizi kayyumlarla teslim almak istiyorlar. Kayyumlar ile gaspçı asimilasyon politikalar hayata geçirilmek isteniyor. 31 Mart’tı kazanmak için köy ve mahallelerde çalışmalıyız. Burası önemli bir yer. Buradaki ses tüm Kürdistan ve Türkiye’de yankılanıyor. Faşizme karşı seçimi biz kazanacağız. Mutlaka Dersim kazanacak, mutlaka özgürlük kazanacak” şeklinde konuştu.

DBP: AÇLIK GREVLERİ YENİ DİRENİŞ MESAJIDIR

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu, zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek, bu süreci devrimci irade ile aşabileceklerini söyledi. Türkoğlu, cezaevlerinde süren açlık grevlerinin yeni bir direniş mesajı olduğunu aktardı. Türkoğlu, “Faşizm kendisini kurumsallaştırıyor. Bu faşizm İmralı ile başlayarak, şu anda bir rejim haline dönüştü. Tek adam rejimine karşı birliğimiz ile cevap vereceğiz. Dersim asimilasyona karşı kendisini var etmiş, tarihimizdir. Zarife, Beritan, Sakinelerin diyarıdır. İttifaklar bu mirası sahiplenmek ve geleceğe taşımak için oluşturulmuştur” diye belirtti.

TEMELLİ: TECRİT İLE TÜRKİYE BARIŞTAN UZAKLAŞTI

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de yan yana, omuz omuza gelerek, güç birliğini oluşturduklarını belirterek, “Hep birlikte faşizme karşı çıkacağız. Söz karar yetki halkın dedik. Geçmişten günümüze bu paradigmayı bize taşıyan Sayın Abdullah Öcalan’a bin selam olsun. Bizi bir araya getiren Öcalan’ın fikriyatlarıdır. Bize düşen bu birlikteliği büyütmektir. Bu fikriyat her geçen gün büyüyor. Korkulan bu fikriyattır. Barış ve demokrasi fikriyatı tecrit ediliyor. Tecrit ile Türkiye barıştan ve demokrasiden uzaklaştı. Tüm Türkiye tecrit altına alındı. Türkiye tecridini kırmak için hep birlikte mücadele edelim. Kayyumlar ile yönetmek açık bir faşizmdir. Faşizmi kurumsallaştırmak istiyorlar. Faşizme karşı çıkmak hepimizin önceliğidir. Bu nedenle Dersim’deki güç birliği önemlidir. 31 Mart’a faşizme en güçlü cevabı sandıklarda vereceğiz” dedi.

’TECRİT SON BULMALI’

Açlık grevindeki DTK Eş Başkanı Leyla Güven’i selamlayan Temelli, “Güven mücadelenin en zor döneminde direniyor. Barış için bedeni ile mücadele veriyor. 280 tutsak açlık grevindedir. Açlık grevinde olan tüm yoldaşlarımı sevgiyle selamlıyorum. Hep birlikte kısa zamanda tecridi sonlandıracağız. Açlık grevinde olanlar bu zorlu sürece çok önemli katkılarda bulundular. Bunların ölümle sonuçlanmasını istemiyoruz. Ortada bir hak gasp ve hukuksuzluk vardır. Bunun bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz. Bir an önce İmralı tecridinin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ancak böylece açlık grevleri son bulabilir” dedi.

‘SANDIKLARDA ÖZGÜRLÜK ÇIKACAK’

Temelli, kayyumlar farklılıkları yok sayarak halkı ötekileştirdiğini belirterek, “Sadece belediyeleri geri almak için seçime gitmiyoruz. Eşit ve demokrasiyi halkımızla birlikte hayata geçirmek için seçime gidiyoruz. Kayyumları öyle bir süpürmeliyiz ki bir daha geri gelmeyi akıllarından dahi geçirmesinler. 31 Mart’ta sandıklarda barış, demokrasi ve özgülük talepleri çıkacağına inancım tamdır” diye konuştu.

ADAYLAR TANITILDI

Konuşmaların ardından HDP çatısı altında seçimlere girecek olan Dersim Devrimci Güçbirliği’nin merkez ve ilçe belediye eş başkanları halka tanıtıldı. Program zılgıt ve sloganlar eşliğinde son buldu.

GÜÇBİRLİĞİNİN ADAYLARI

Dersim Devrimci Güçbirliği’nin belediye eşbaşkan adaylarının isimleri şöyle:

Dersim: Nurşat Yeşil, Hıdır Demir
Pertek: Mustafa Taşkale
Mazgirt: Ali Ekber Saratlı
Mazgirt Akpazar Beldesi: Orhan Çelebi, Songül Doğan
Nazimiye: Rahime Kızılkan, Özkan Aslan
Ovacık: Serpil Argın, Sinan zenk
Pülümür: Gürol Yılmaz
Hozat: Nesimi Ataş, İlknur Doğan
Çemişgezek: Süleyman Karadağ – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...