GAZETE SOKAK – İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, 386’ncı “F Oturumu”nda ağır hasta tutuklu gazeteci Ziya Ataman’ın durumuna dikkat çekilerek, böbreklerinin iflas ettiğini, sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğine ve serbest bırakılması istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyelerinin, hasta tutukluların serbest bırakılması istemiyle Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirmek istedikleri “F Oturumu”nun 386’ncısı da polislerce engellendi. Bunun üzerine açıklama, İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Serbest bırakılmaları talep edilen hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tedavi Hakkı Engellenemez” pankartı açıldı.

2016 yılında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri ağır hasta tutuklu Ziya Ataman’ın durumuna dikkat çekilen bu haftaki açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acetin yaptı.

‘BAĞIRSAKLARI İFLAS ETTİ’

Ataman’ın Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce 11 Nisan 2016’da “örgüt üyeliği” iddiası ile tutuklandığını hatırlatan Acetin, Ataman’ın tutuklandığı tarihten bu yana 3 buçuk yıl dışarda yaşadığı bağırsak hastalığı sorunlarının daha da arttığını ve bağırsaklarının iflas ettiğini dile getirdi. Acetin, “Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 duruşması yapılan dosyadan tahliye edilmemiştir. Ataman, Ağır Ceza Mahkemelerinin görev alanına giren yargılamalarda 2 yılla sınırlandırılan tutukluluk süresi fazlasıyla aşılmasına rağmen Anayasa Mahkemesi (AYM) tahliye başvurusunu reddetmiştir” diye konuştu.

‘REVİRE VE HASTANEYE GİDEMİYOR’

Ataman’ın 24 Eylül 2019 tarihinde görülecek duruşma gününü beklediğini hatırlatan Acetin, “Uzun yıllardır bağırsak hastalıklarıyla mücadele ediyor. Dışardayken bu hastalık kontrol altında tedavi ediliyordu. Hapishaneye girdikten sonra stres ve hapishane koşulları nedeniyle hastalığı ilerlemiştir. Revire ve hastaneye gitmede problemler yaşanıyor. Avukatı ve ailesinin girişimleri sonucunda hastaneye sevk edilebilmiş, hastanede ilaçları yazılmış ama düzenli bir şekilde tedavisi olması gerekirken hastaneye sevk olma konusunda sıkıntılar yaşamış, yaşamaktadır” diye belirtti.

‘ATAMAN SAHİPSİZ BIRAKILIYOR’

Hastalığının ağır boyutlara ulaştığını ifade eden Acetin, “Görüşmelerde kendi deyimiyle ‘benim içim çürümüş diyorlar’ dedi. 2 yılı aşkın süredir hastaneye götürülmesi için birçok kez talepte bulunulsa da, dilekçeleri hapishane yönetimi tarafından hiç dikkate alınmadan reddediliyor. Abisi Nail Ataman ile yaptığımız görüşmede: ‘Ziya’nın açık görüşlerine gitmeye çalışıyoruz, durumu bilinen bağırsak hastalığı nedeniyle sıkıntıları var. Hastaneye arada bir götürülüyormuş ama çok sık değil’ diyor. Avukatı Barış Oflaz: Ataman’ın kamuoyu tarafından sahipsiz bırakıldığını ifade ediyor, sahiplenilmesi isteğinde bulunuyor. Tedavi edilmesini sağlamak için destek çağrısında bulunuyor. Sağlığa erişim hakkının sağlanması gerektiğini ve tedavi görmesi gerektiğinin altını ısrarla çiziyor” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...