24 Haziran’da yapılması beklenen seçimler için adayların belirlenmesine az bir süre kalırken, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde geçmiş seçimlere oranla diğer partiler karşısında ezici çoğunlukla sonuçlar elde eden HDP’ye milletvekili adaylığı için kadınlar tarafından rekor sayılabilecek derecede başvuru yapıldı.

HDP’den Batman milletvekili olabilmek için onlarca kadın başvuruda bulunurken aralarında dikkat çeken ve eski bir gazeteci olan emekçi bir kadın da bulunuyor.

“Eski bir basın emekçisi”

Uzun yıllar Azadiya Welat gazetesinde çalıştıktan sonra bir süre cezaevinde kalan, ardından Göç Vakfı ve bazı kurumlarda aktif görev alan, aynı zamanda Batman belediyesinde temizlik işçisi olarak çalışan Ruken Ekinci, 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde emekçi kadınlar adına parlamentoya girmek için milletvekili olmak istediğini söyledi.

“Ezilen kadınların sesi olmak istiyorum”

Partisinin uygun görüp kendisini aday göstermesi durumunda, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra, daha da gür bir sesle başta kadınlar olmak üzere, her platformda ezilenlerin sesi olmaya devam edeceğini belirten Ruken Ekinci, “Ben emekçi bir kadınım. Şimdiye kadar elimden geldiğince korkusuzca başta Kürt halkı olmak üzere ezilen halklar için mücadele ettim, son nefesime kadar da bu temelde onurlu duruşumu bozmadan mücadelemi sürdüreceğim. Bu bağlamda şayet milletvekili olabilirsem kadınların sesi olacağım” dedi.

“Emeğimle geçinmekten gurur duyuyorum”

1979 Batman doğumlu olan Ruken Ekinci; sırasıyla Azadiya Welat gazetesi, mahalle komisyonları, kültür sanat kurumları ve Göç vakfında görev yaptı. Halen Batman belediyesinde temizlik işçisi olan Ekinci; Kürtçe, Türkçe ve orta derecede İngilizce biliyor. Bekar ve 2 çocuk annesi olan Ekinci emeğiyle geçinen bir kadın olmaktan gurur duyduğunu dile getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...