GAZETE SOKAK – Mityat’taki mülteci kampının boşaltılarak Êzidîlerin Suriye sınırındaki kamplara gönderilmek istenmesine tepki gösteren HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, “Êzidîler bir yere taşınacaklarsa kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri bir yer olmalı. BM’den talebimiz, bu yöndedir” dedi.
İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin farklı kentlerinde bulunan 5 kampı boşaltarak, bu kamplarda kalanları Urfa, Antep, Kilis ve Hatay’daki kamplara taşıma kararı aldı. Bu kamplar arasında Êzidîlerin kaldığı Mardin’in Midyat ilçesindeki kamp da bulunuyor. Kampta bulunan Êzidîler, “Yeni bir ferman” endişesi ile diğer kamplara gitmek istemiyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) denetimi altında olan kamptaki Êzidîlerin de Suriye sınırındaki kamplara götürülmek istenmeleri üzerinde geçtiğimiz hafta HDP milletvekillerinin de aralarında olduğu bir heyet Êzidîlerle görüşmek istedi. Kampa girişlerine izin verilmeyen HDP’lilerin, Mardin Valiliği ve Afet ve Acil Durumu Daire Başkanlığı (AFAD) ile yapmak istedikleri görüşmeler de sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine durumu Meclis’e taşıyan HDP’liler, BM Mülteci Komiserliği ile temasa geçmesine rağmen sonuç alamadı.
‘KAMP BM DENETİMİNDE AMA BM DE CEVAP VERMEDİ’
Kampa girişleri engellenince, kamptan çarşıya çıkan Êzidîlerle bir araya gelen HDP heyetinden Mardin Milletvekili Pero Dündar, kampın toplama kampı olduğunu belirterek, geçmişten bu yana sıkıntıların olduğunu söyledi. Şu anda Êzidîlere sunulan seçeneklerden birinin de Midyat ve çevre ilçelerinde ev tutmak olduğunu kaydeden Dündar, “Nasıl yapacaklar düşünülmüyor. Çoğu yaşlı veya çocuklardan oluşuyor. Bu insanların güvencesi yok” dedi. Kampın boşaltılmasının gündeme gelmeden önce de görüşmeler yapmak istediklerini; ancak Mardin Valisi, Midyat Kaymakamı ve AFAD Başkanlığı’ndan olumlu bir cevap alamadıklarını dile getiren Dündar, “Herkes topu birbirine atıyor. Kimse bir açıklama yapma gereği duymuyor” dedi.
Kampın BM denetiminde olduğunu ve BM ile görüşme taleplerine de cevap alamadıklarını dile getiren Dündar, “Öyle görülüyor ki birbirlerine bağlı hareket ediyorlar. Kimsenin sahiplenme ya da sorunu çözme yönünde bir girişimi yok. Biz şimdi konuyu uluslararası kurumlara taşıyarak bir çözüm aramaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
‘ŞENGAL’DE YARIM BIRAKILANI TÜRKİYE’DE TAMAMLAMAK İSTİYORLAR’
Dündar, kampta tutulan Êzidîlerin Hatay, Kilis, Antep veya Urfa’daki kamplara taşınmasının bir katliama davet olduğunu belirtti. Êzidîlerin Şengal’den Türkiye’ye gelmek zorunda kalmasının nedenlerine ilişkin de Dündar, “DAİŞ onları katletmek istiyordu. Katletmediklerini de inançlarından, kültürlerinden, dillerinden koparmak istiyordu. Şimdi Êzidîlerin diğer kamplara gönderilmesi de aynı tehdidi içinde barındırıyor. Yani oralara gönderildiklerinde bir katliamla karşı karşıya kalabilecekler. Hem de bir asimilasyon politikası ile karşılaşacaklar. Gerek inançlarından gerekse de kültür ve dillerinden koparılmaları tehlikesi var. Bu karşılıklı bir durum gibi duruyor. Şengal’den bitiremediklerini, Türkiye’den bitirmek istiyorlar aslında. Bu nedenle eğer Êzidîler bir yere taşınacaklarsa daha rahat bir yaşam sürebilecekleri, kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri bir yer olmalı. Bizim BM’den talebimiz, çağrımız da bu yöndedir” ifadelerini kullandı.
‘BM DEVREYE GİRMELİ’
Suriye sınırındaki kamplarda yaşananların kamuoyunun bilgisi dahilinde olduğunu dile getiren Dündar, şöyle devam etti: “DAİŞ ve diğer selefi grupların bu kamplarda halen faaliyetleri var. Bu biliniyor. Bu kamplara Êzidîlerin gönderilmesi kadar aslında diğer mültecilerin gönderilmesi de bir tehdit olarak duruyor. BM bu nedenle acilen devreye girmeli ve bu kampları daha organize bir şekilde denetime almalıdır. Êzidîlerin durumuna ilişkin daha doğru bir planlama yapmalıdır. Kamuoyu daha fazla duyarlı olmalı ve bu sorunun çözümünde herkesin imkanlarını seferber etmesi gerekiyor.”
MA / Ahmet Kanbal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...