GAZETE SOKAK – Nusaybin’de bulunan 300 yıllık Êzidî mezarlığının tahrip edilmesini “insanlık dışı” bir saldırı olarak nitelendiren HDP Milletvekili Feleknas Uca, “Ölülerimize saygı duyulmasını bekliyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, yaptığı yazılı açıklamayla Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz (Mezra Mihoka) Mahallesi’nde bulunan 300 yılık Hesen Beg Êzidî Mezarlığı’nın 27 Mart’ta kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafında tahrip edilmesine tepki gösterdi.

Mezarlığın tahrip edilmesini “alçakça bir saldırı” olarak nitelendiren Uca, “Bu insanlık dışı saldırı Êzidî mezarlarına yapılan ilk saldırı değildir. Daha önce de Êzidî mezarlarına bu tür saldırılar defalarca gerçekleştirilmiş, mezarlar tahrip edilmişti. Ancak, bu saldırıların faillerinin ortaya çıkarılmaması bir yana, bunlarla dair ilgili bakanlığa sunduğumuz soru önergeleri de yanıtsız kalmıştı” dedi.

‘ÊZİDÎ HALKI ENDİŞEYE KAPILMAKTA’

“İnançları gereği mezar açtırmayan Êzidîlere, en hassas değerleri üzerinden saldırılar gerçekleşiyor” diyen Uca, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu akıl almaz saldırılar, tarih boyunca inanç ve kültürlerinden dolayı katliama uğrayan, 73 fermana maruz kalmış ve göçe zorlanmış Êzidîlerin, yaşadıkları bölgelerde hedef tahtasında olduğu ve güvende olmadıkları gerçeğini gözler önüne sermiştir. Kendilerini, yaşadıkları topraklarda güvende hissetmeyen Êzidî halkı büyük bir endişeye kapılmaktadır. Bu toprakların en kadim halklarından olan Êzidîlerin bu tür saldırılara maruz kalmasının önüne geçmek devletin de temel görevlerinden biridir. Sadece Êzidîler de değil, bütün inanç ve kültürlerde ölülere saygı zorunlu ve insani bir gerekliliktir. Bunu yapanları şiddetle kınıyor, insanlığın gereği olarak ölülerimize saygı duyulmasını bekliyoruz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...