GAZETE SOKAK – Sokağa çıkma yasağıyla birlikte İstanbul’un kalabalık cadde, sokak ve meydanları sessizliğe büründü. Sokağa çıkamayan kent sakinleri, evlerinin balkonlarında güneşli havanın tadını çıkarırken, evsizler alt geçitlere sığındı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı kararı ile 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu boyunca uygulanmak üzere alınan sokağa çıkma yasağı dün gece yarısı itibariyle başladı. Yasağın uygulandığı kentlerden biri olan ve yaklaşık 20 milyona yakın nüfusa sahip İstanbul’da yasak kararı ile birlikte yaşam durdu.

Kentin en kalabalık yerlerinden biri olan ve her gün binlerce kişinin gelip geçtiği Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi yasakla birlikte bomboş kaldı.

EVSİZLERİN MEKANI ALT GEÇİT OLDU

Taksim Meydanı alt geçidi ise evsiz yurttaşların mekanı haline geldi. Yasağa rağmen mecburen sokakta kalmaya devam eden evsiz yurttaşların, altlarına serdikleri karton ve üstlerine attıkları battaniyeler ile ısınmaya çalıştıkları görüldü. Ne yiyip içtikleri bilinmeyen bu evsizler tüm ısrarlarımıza rağmen konuşmak istemedi. Onlar alt geçitte barınırken, hemen üstlerindeki Taksim Meydanı’nda yüzlerce polis bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı temizlik işçileri yasakla boş kalan sokakları temizlerken, bazı ekiplerin de yer yer dezenfekte çalışmaları yaptıkları görüldü.

GALATA SOKAK HAYVANLARINA KALDI

Beyoğlu’nun en işlek noktalarından biri olan Galata Kulesi ve çevresinde de kimseler yok. İBB ekipleri dezenfekte ettiği kulenin çevresinde sadece gezinen sokak hayvanları var.

Yasaktan muaf tutulan kesimlerden biri olan polisler ise kentin cadde, sokak ve meydanlarının birçok noktasında konuşlanmış durumda. Sınırlı sayıda toplu ulaşım aracı da yasaktan muaf kişileri taşımak için iş başındaydı. Bunun yanı sıra trafik polisleri de birçok noktada bekleyerek sokağa çıkan araçları durdurup, muafiyetlerinin olup olmadığını soruyor. Polisler yasaktan muaf tutulanlar dışında çıkan araç sahiplerine ceza kesiyor.

GÜNEŞİN TADINI ÇIKARIYORLAR!

Kentin sokaklarında da tam bir sessizlik hakim. Yasak nedeniyle sokağa çıkamayanlar evlerinin pencere ve balkonlarına çıkarak güneşin tadını çıkarmaya çalıştı. Bahar havasına rağmen evlerine kapanmak zorunda kalan yurttaşlardan bazıları, “Bu yasak olmasaydı kesin dışarı çıkardım. Bir an önce bu salgın bitsin de kurtulalım” diyerek serzenişte bulundu.

Evinin balkonuna çıkan bir genç ise, “Şimdi köpeğimle Maçka Parkı’nda dolaşmak vardı” diyerek, yasağın daha ilk gününde evde sıkıldığını dile getirdi.

SOKAKLARDA UYARILAR YAPILIYOR

Yurttaşların ekmek ihtiyacını karşılamak için sabahın erken saatlerinde fırınlarını açanlar fırın sahipleri de gelen yurttaşlara ihtiyacı kadar ekmek veriyor. Ekmek almaya çıkan yurttaşlar da hiç beklemeden evine dönmek zorunda kalıyor. Ara sokaklarda dolaşan polis ekipleri sokaklarda dolaşan ya da evinin önüne çıkan kişilere uyarılarda bulunarak evlerine gönderiyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...