Televizyonlarda yayınlanan ve giderek sayıları artan ve korku fırtınası durumunda olan televizyon dizileri, toplumun gelenek ve göreneklerini her geçen gün hızlı bir şekilde tehlikeye düşürdüğü gibi küçük yaşta olan çocukları da uçurumlarla karşı karşıya getiriyor.

Toplumsal araştırmalar yapan sosyolog Berivan Bulut mafyatik dizilerin toplumun geleneklerini, çıkılması zor olan karanlıklara sürüklediğini belirterek bir an evvel bu sorunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

 “Eskiye özlem”

Berivan Bulut, yapılan araştırmalara göre,  başta Hababam Sınıfı film serileri olmak üzere birçok eski filmin herkes tarafından defalarca kez izlenilmesine rağmen her izlendiğinde ilk kez izleniyormuşçasına güldürdüğü  ve keyif verdiğini tespit ettiklerini ifade etti.

Toplumun eski filmleri izlemesinde eskiye özlem ve özüne dönük olduğunun altını çizen Bulut, “Burada bir özlem, bir hasret kalma durumu söz konusu. Bu özlemi maalesef çok az insan fark eder. Peki, bu özlem neyin özlemi? Bence bu özlem Hababam Sınıfı’nda gördüğümüz  samimiyetin, içtenliğin, saflığın  ve dürüstlünün özlemi..! Az da olsa toplum olarak bu özlemin bu eksikliğin  peşine düşüp düşünseydik  bir nebze medyanın geldiği ‘cehennemlik’ noktayı  görebilirdik. Evet, günümüz medyasının geldiği nokta ile tam anlamıyla ‘cehennemi’ yaşamaktayız. Bu nedenle eskiyi ve eskinin bütün  yapıtlarını  özlemle izliyoruz. Bu özlemi gidermenin yolu günümüzün doğru tabiri ile ‘mafyatik  dizileri’ izlemekle mümkün  değildir. Bu toplum yavaş yavaş ve sindire sindire bulunduğumuz noktaya getirildi; ‘Hayat Sevince  Güzel’ ‘Hayat Bayram Olsa’ denilen cümlelerden  intikam dolu mafyatik cümlelerin kurulduğu bariz bir şekilde ortada” dedi.

“Kadına şiddet ve çocuk istismarına katkı sunuyor”

Medyanın toplumu yönlendirme ve üzerindeki  etkilere dikkati çeken Berivan Bulut, “Her bilinçli  vatandaş bilir ve bu kesinlikle yadsınamaz bir gerçektir. Toplumumuzda duymaya görmeye alıştırıldığımız cinayet vakaları, kadına şiddet vakaları, çocuk istismarı ve daha sayamadığım nice kötülüklerden  bıkmış  olmamıza  rağmen bunun nedenini düşünmeyi çok az insan akil eder” diye konuştu.

Bu durumların  üzerinde medyanın  etkisi olduğu  gerçeği inkâr edilebilir  mi? Edilemez. 

Daha küçük yaşlarda farklı şeylerle uğraşması  gereken çocukların, izledikleri ya da maruz kaldıkları mafyatik dizilerin etkisiyle  orda izledikleri karakterlere büründüklerin gözlemlediğini hatırlatan Bulut, şöyle dedi:

“Bunu evde sokakta okul da her yerde gözlemledim”

Bu tehlikeyi nasıl olurda göz ardı edebiliriz? Bu durumda gerçek hayatta yaşadığımız  ya da tanık olduğumuz cinnet haberleri, işkenceli  şekilde cinayet vakaları, kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve cinayetleri, izlenilenin, yıllardır maruz kalınanın etkisiyle bürünülmüş  cahil ve özenti bir kabadayılıktan  başka bir şey değildir. En önemlisi bireyin bu rolü benimsemesi de medyanın etkisidir, medyanın bu rolü  benimsetmesidir. Yıllardır maruz kaldığımız bu dizilerde aslında  sözde iyi bir kişiliğe  sahip olduğuna inandırılan  başrolün  hayata başkaldırış  olarak benimsediği  silahlı, kanlı, sopalı ve korumalı psikopatik  ruh, topluma izlettirilip, benimsettirilip sevdiriliyor.

Bir insan silahla, intikamla, kanla asla ama asla iyi bir kişilik olamazlar. İnsanları kandırmayı  bırakın artık. 

Bu yapımlardan  etkilenmenin sadece çocuklarda olduğunu düşünmeyiniz. Bu etkilenme eşlerimizde, gençlerimizde, çocuklarımızda  ve bütün  kesimlerde görülüyor maalesef.

Havalı bir mafya babasının büründüğü  “devletimi, ailemi koruma” rolü  neredeyse kutsallaştırılarak  topluma sevdirilmeye  çalışılıyor. Bu kabul edilemez efendim, bir devlet bir aile silahla, intikamla, kanla korunmaz.!  Rantları ve reytingleri için ne yayınladıklarının  farkına varmayan kanallar ve yapımcılar eserlerinden nasıl olurda rahatsızlık duymazlar, nasıl. Olurda bu kadar vahşi dizileri insanlara sevdirip benimsetmek için yarış haline girerler anlamak çok zor doğrusu. Gözümüzün önünde  sevdirilen  bu karakterlerin bir oyuncakmışçasına  ellerinde kullandıkları silahı, bıçakları, hatta bombaları ve nicesi süslü hikâyelerle topluma sevdirmeye çalışmak akıl karı değil. Bir toplum gözünün önünde kırdırılan  ayaklar kemikler, uçurulan kafalar, parmaklar ve içinde bin bir düzenbazlığın  geçtiği küfürlerin  uçuştuğu  sahnelerle düzelmez sevgi toplumu olmaz efendim. Ardı arkası kesilmeyen mafyatik dizilerinizden  bıktık! Bu kanlı meydanlar bizim kültürümüz  ve görmek istediklerimiz değildir. Senaryolarınızı  ve mafyalik  dolu bilinçaltınızı  çekin bu toplumun üzerinden . Bizim iyiyi, dürüstlüğü, sevgiyi, saygıyı, işleyen yapımlara ihtiyacımız  var…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...