GAZETE SOKAK – HDP’li belediyelere kayyum atanmasına karşı 23 ülkeden 32 kadın siyasetçi ve aktivistten dayanışma mesajı geldi. Kadınlar HDP’nin ‘eşbaşkanlık’ sistemine sahip çıkma vurgusu yaptı.

Halkların Demokratik Parti’li (HDP) belediyelere kayyum atanmasına yönelik 23 ülkeden 32 kadın siyasetçi ve aktivist dayanışma mesajı yayımladı. Aralarında Vietnam, Arjantin, Küba, Beyaz Rusya, İrlanda, Nepal, Filipinler, İspanya, Tanzanya, Almanya, Yunanistan, Meksika, Mali’li kadınların da imzacı olduğu bildirgede HDP’nin “eşbaşkanlık” sistemine sahip çıkma vurgusu yapıldı.

‘GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILANLARLA DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ’

Kadınların yayınladığı dayanışma mesajı şöyle: “Biz ‘Uluslararası feminist politikacılar’, 2019 yerel seçimlerinde demokratik olarak seçilmiş olmalarına rağmen 19 Ağustos’ta görevden uzaklaştırılan belediye başkanları Bedia Özgökçe Ertan, Adnan Selçuk Mızraklı ve Ahmet Türk’le dayanışma içerisinde olduğumuzu deklare ederiz.

Her biri büyükşehir olan Amed (Diyarbakır), Mêrdîn (Mardin) ve Wan (Van), İçişleri Bakanlığı’nın müdahalesiyle merkezi hükümetin yönetimi altına alındı. Aynı zamanda HDP’nin 500 üyesi gözaltına alındı. Erdoğan hükümeti seçilmiş HDP temsilcilerine karşı bu yöntemi daha önce 2016 yılında da kullanmıştı. Binlerce HDP üyesi tutuklanmıştı. Eski eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 50’den fazla belediye başkanı, seçilmiş hala cezaevinde.

‘HDP’Lİ KIZKARDEŞLERİMİZE YAPILAN SALDIRI ULUSLARASI KADIN HAREKETİNE SALDIRIDIR’

Bu son uygulamaya sebep olarak eşbaşkanlık sistemi gösterildi. Bu gerekçe, hukukun üstünlüğü nezdinde anlaşılabilir bir gerekçe değildir. Eleştirel seslere, seçilmişlere ve dolayısıyla demokratik olarak seçilmiş halk temsilcilerine karşı sert müdahale yapılması düşünce özgürlüğünün aşırı şekilde kısıtlanmasıdır. Bunun sonucunda, kadın hakları da kısıtlanmaktadır. Eşbaşkanlık sistemi, HDP’nin cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik bir uygulamasıdır. Bu uygulama, kadın haklarını engellemek amacıyla AKP hükümeti tarafından kasten yok edilmektedir. Özerk bir kadın örgütü, hükümetin gözünde kendisini hedef haline getiren bir diken gibidir. Bu nedenle HDP’li kız kardeşlerimize yapılan saldırı, uluslararası kadın hareketine yapılan bir saldırıdır. Seçilmiş belediye başkanlarının derhal görevlerine dönmelerini istiyoruz! Cebri idarenin kaldırılmasını talep ediyoruz! Türkiye’de kadın haklarının Kabul edilmesini talep ediyoruz! Eşbaşkanlık sisteminin tanınmasını talep ediyoruz! Yaşasın bağımsızlık ve uluslararası proleterlik!”

BİLDİRGE İMZACILARI

Dünya’nın farklı ülkelerinden bildiriye imza atan kadın siyasetçi ve aktivistlerin isimleri ise şöyle: “Fabina Rios (Arjantin), Yanina Huzouskaya (Beyaz Rusya), Odalys Peres Garcia (Küba), Silla Mari Kakkola (Finlandiya), Dominique Tripet -Fransa Komünist Partisi (Fransa), Julia Wiedemann (Almanya), KajoTetzlaff (Almanya), Katrin Voss (Almanya), Anja Eichhorn (Almanya), Jana Hoffmann (Almanya), Birte Keller (Almanya), Danny Butter (Almanya),Nina Eumann (Almanya), Maria Gkasouka, Syriza (Yunanistan), Mariam Dhawale (Hindistan), Wian Hacı (Irak), Emma Sheerin (İrlanda), Fida Ebu Dbai Nara, Haddash (İsrail), Lahan Cecile Dakouo (Mali),Corinne Camille (Mauritius),Citlalli Hernandes (Meksika),Utaara Mootu (Namibya),Binda Pandey (Nepal), Reihana Mohideen- İşçi Partisi (Filipinler), Oulimata Niang (Senegal), Antonia Todic (Slovenya), Clara Alonso (İspanya), Dorthoy Semu (Tanzanya), Leyla İmret- HDP, Anna-Maria Wünst -HDP, Deutschland Vertretung Aktivist (Almanya), Thi Hoang Van Nguyen (Vietnam), Minetu Larabas Sueidat (Batı Sahra).” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...