GAZETE SOKAK – Batman Belediye Eşbaşkanları Dr. Demir ve Korkmaz 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yayınladıkları mesajda, “Hak ve adaletin hakim kılındığı bir dünyada başta belediyemiz bünyesinde çalışan emekçiler olmak üzere, bütün işçilerin bayramını kutlamakla birlikte; savaşların yerini köklü bir barışa bırakması dileğiyle herkesin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyoruz” dediler.

Belediye Eşbaşkanları Op. Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz yayınladıkları mesajda şunları söyledi:

İşçi sınıfının bayramı; uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs bir kez daha ağır koşullar altında karşılanıyor.

Dünya genelinde burjuvazi¬nin sömürüleri ile birlikte elde edilen kazanımlar kapitalizmin gücünü elinde bulunduran iktidarlar ve yandaşlarının gücüyle işçi sınıfına ağır bedeller ödetmeye devam ediyor.

Bu süreçte sürekli ağır şartlarla karşı karşıya getirilen işçi sınıfı ne yazık ki her geçen dün daha da büyük bedeller ödemek zorunda kalıyor.

Günümüzde işçi sınıfı daha da ezilip emeği kısıtlanarak 1800’lü yılların çalışma ve yaşam koşullarına adım adım sürüklenmektedir. Bunun en bariz hali iş saatlerinin olabildiğince uzatılması, ücretlerin düşürülmesi ve yaşam koşullarının kötüleştirilmesi ile net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bununla da yetinmeyip işçinin emeğinin sömürülmesiyle birlikte sosyal güvenceden hak ettiği kadar faydalanmasının önünün kapatılması her geçen gün yaşanan iş cinayetlerinin artmasını da beraberinde çoğaltarak getirmektedir.

Çalışma koşulları giderek daha da korkunç bir hal alıyor. Egemen sistemlerin kapitalizm çarmıhına mecbur kıldığı; başta çalışmaması gereken çocuklar, kadınlar ve erkekler olması gereken süreden çok daha fazla çalışmak zorunda bırakılıyor.

Bu bağlamda fabrika dikiş diken, demir eriten, demir atölyelerinde çekiç sallayan, lokantada yemek pişiren, kahvehanede çay demleyen, tezgah başında emek veren, inşaatta harç yapıp duvar ören, tandır ve fırınının kızgın ateşinde ekmek pişiren, sokakta ekmeği uğrunda didinen, dağ başında berivanlık yapan, tarlada ekin eken; kısacası emek ve emekçiden yana, nasırlı elleriyle rızkını helalinden kazanmak için çabalayan kadın – erkek, küçük – büyük, çocuk – yaşlı ve en önemlisi de esaret altındaki toplumların özgürlüğüne kavuşması düşünen, düşündüğünü toplumlar için pratiğe dönüştüren fikir ve düşünce işçisi olan herkesin 1 Mayıs Bayramını kutluyoruz..

Bu temelde; sömürüsüz, hak ve adaletin hakim kılındığı bir dünyada başta belediyemiz bünyesinde çalışan emekçiler olmak üzere, bütün işçilerin bayramını bir kez daha kutlamakla birlikte; savaşların yerini köklü bir barışa bırakması dileğiyle herkesin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyoruz..!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...