GAZETE SOKAK – Hakkındaki soruşturma dolayısıyla 3 gün önce gittiği Mersin Adliyesi’nde gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ergin Çağlar’a emniyetteki sorgusunda mesleki faaliyetleri suçlama olarak yöneltildi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen MA Mersin muhabiri Ergin Çağlar, 16 Ağustos’ta gittiği Mersin Adliyesi’nde polislerce gözaltına alınmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube’de tutulan gazeteci Çağlar’ın bugün ifadesi alındı.

“Örgüt üyesi olmak” suçlaması yöneltilen gazeteci Çağlar’a, soruşturma dosyasına temel oluşturan bazı açık ve gizli tanıkların hakkındaki beyanları yöneltildi.

GİZLİ VE AÇIK TANIK BEYANLARI YÖNELTİLDİ

Bunlardan biri “2019N04S16” isimli gizli tanığın beyanları oldu. Söz konusu gizlik tanığın, gazeteci Çağlar hakkında “Resimdeki şahıs ifademde Ergin isimli soyadını bilmediğim şahıs: DİHA muhabiridir. Kardeşi Berfin MKM çalışanıydı. Berfin dağ kadrosuna katıldı. Ergin örgüt içerisinde aktif eylemlerine devam etmektedir. Ergin önce bilgilendirilir. Görüntü alacağız güvenli bir yer ayarlanır. Bu şekilde güvenli bir şekilde eylem görüntülerinin alınmasını sağlar. Görüntüler alındıktan sonra BESTA NUÇE, ANF ve ANHA isimli örgüte müzahir sitelere gönderilir” şeklindeki beyanları dosyaya konuldu.

Yine “Jiyan Eren” adlı başka bir tanık ise, alınan ifadesinde Çağlar’a ilişkin “Bana göstermiş olduğunuz (82) numaralı fotoğraftaki şahısın Mersin ilinde DİHA (Dicle Haber Ajansı’nda) çalışmasından dolayı tanırım. Mersin’de terör örgütü çağrıları sonrası düzenlenen sokak eylemleri veya basın açıklaması vb. olayların haberlerini yaparak terör örgütü güdümünde yayın yapan ANF, NUÇE, ANHA gibi sitelere gönderirdi. Şuan ki örgütsel faaliyetleri hakkında bir bilgi yoktur” beyanlarında bulundu.

HABER TAKİBİ YAPMAK SUÇ SAYILDI

Çağlar’ın ev aramasında el konulan “Böğürtlen Zamanı 2 Buluşma”, “Tarih Yukarı Mezopotamya’da Başlar” ve “Dağın Ardından Bakmak” adlı kitapları da suç unsuru olarak değerlendirildi.

Çağlar’ın yine PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in öncülüğünde tüm cezaevlerinde yapılan açlık grevi eylemlerine ilişkin Mersin’de yapılan destek eylemlerini takip etmesi de suç sayıldı. Polisler yapılan sorgusunda Çağlar’a bu konuda “Sözde tecrite kim/kimlerin talimatıyla katıldınız? Sizinle katılan diğer şahıslar ile ne şekilde ve hangi iletişim kanallarını kullanarak haberleştiğiniz?” şeklinde sorular yöneltti.

Benzer şekilde Çağlar’a “DGH içerisindeki konumuzun nedir? DGH içerisinde sizin bağlı olduğunuz örgüt mensubu ile size bağlı olarak örgütsel eylem ve faaliyet gösteren örgüt mensupları kim/kimlerdir?” soruları yöneltildi.

Çağlar, isnat edilen suçlama ve bu suçlamaya dayanak yapılan beyan ve delillere karşı gazeteci olduğunu söyleyerek kendisini savundu.

İfade işlemleri tamamlanan Çağlar’ın yarın Adliye’ye sevk edilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...