OKTAY CANDEMİR

GAZETE SOKAK – Yıpranan ve restorasyona ihtiyacı olan düzenin devamı için yeni bir oyun kuruluyor ve kartlar yeniden dağıtılıyor.

Bu yeni oyunda kendisine kart verilmediğini gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi oyununu kurarak, kendisini oyuna kabul etmeyen oyun kurucularının oyununu bozmak istiyor.

Erdoğan, Davutoğlu’nun yeni bir parti kurmasını istiyor. Davutoğlu ve ekibinin partiden ihracı bunun içindir. Demirtaş, Babacan ve İmamoğlu ile gelen fırtınayı gören Erdoğan, Davutoğlu ile karşısına birlik ve dirlik içinde çıkabilecek potansiyel iktidar bloğunu parçalamaya planlıyor.

Erdoğan, parçalı duruşların kısa sürede mum gibi söneceğini bilecek kadar deneyimli bir siyasetçi.

1-Erdoğan, kendi partisi içinden bazı grupları ayrılmaya ve yeni parti kurmaya teşvik etmekle asıl korkusu olan İmamoğlu’nun kısa sürede siyaset sahnesinden sileceğini düşünüyor.

2-Erdoğan seçimlerin sandıkta değil, ince taktiklerle masada kazanıldığı çok iyi deneyimlerin biri. Davutoğlu’nun Abdullah Gül ekibini parçalamak için sahneye sürüldüğünü bilmek için kahin olmaya da gerek yok.

3- Erdoğan iyice taban kaybeden ve kendisine tamam kaybettiren MHP’DEN kurtulmak istiyor. 30 Ağustos resepsiyonunda Meral Akşener ile verdiği sıcak fotoğraf bu açıdan bir tesadüf sayılmaz. 90’larda DYP den milletvekili ve İçişleri Bakanlığı yapan Akşener, AKP’NİN iyice DYP’lileştiğini düşünüyor ve AKP ile ittifakta bir sakınca görmüyor. Akşener’in kayyımları destekleyen açıklamalarının sebebide budur. Akşener, Bahçeli’nin koltuğuna göz dikmiş; bekliyor.

4- Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atayan Erdoğan, böylelikle hangi siyasal yapının nerde durduğunu da tespit etmiş oldu ve kartları buna göre dağıtacak.

Hasılı, bir doğum olacak bu kesin. Bunu bilen Erdoğan, çocuğun sakat doğması için her şeyi yapıyor.

Tam bir böl-parçala-yönet politikası.

Bu yüzden Davutoğlu’nun çıkışlarına aldanmamak lazım.

Her şerde bir hayır vardır, bu şer Kürt sorunun gidişatını nasıl etkileyecek ve HDP, yukarıda sözünü ettiğim mevcut siyasi krizde nasıl bir politika izleyecek?… Galiba asıl soru bu ama buda başlı başına bir yazı olduğu için başka bir yazının konusu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...