GAZETE SOKAK – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradaki Türk toplumu ile buluştuğu iki ayrı toplantıda, Fırat’ın doğusuna yapılacak olası bir operasyonla ilgili peş peşe mesajlar verdi.

Erdoğan, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin düzenlediği etkinlikte, “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ardından geçtiği Turken Vakfı Gala Yemeği’nde ise, yapılacak operasyonu, Fırat Kalkanı Harekatı ile örneklendirerek, ” ‘Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’ harekatlarına benzer bir adımın önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusu için de atacağız.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de, Fırat’ın doğusuna operasyon ile ilgili bu açıklamaları yaparken, Rus Kommersant gazetesinde yayınlanan makalesinde de aynı konuya değinerek, “Rusya’nın da özellikle PKK, PYD, YPG gibi örgütlere karşı Türkiye’nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz.” dedi.

Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğunda fiili olarak yönetimi sürdüren Suriye Demokratik Güçleri, ülkenin yaklaşık dörtte birini kontrol ediyor. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...