GAZETE SOKAK – Onur Hamzaoğlu’nun duruşmasını izleyen Avrupalı heyet, AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Avrupa Yeşiller Parti MYK Üyesi ve Brüksel eski Çevre Bakanı Evelyne Hueytebroeck, “Avrupalı milliyetçiler sınırlarının korunmasını istiyor ve aşırı sağ rejimler Avrupa’da da güç kazanmaya başladı. Bu yüzden Avrupa, Türkiye’de yaşananlara gözünü ve kulağını kapatıyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde tahliye edilen HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun yargılandığı davaya Avrupa’dan heyetler katıldı. Davayı izleyen Avrupa Yeşiller Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi ve Brüksel eski Çevre Bakanı Evelyne Hueytebroeck, Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi. İzledikleri kadarıyla Türkiye’deki anti-demokratikleşme sürecinin 2015 yılı öncesinde başladığını ve hızla devam ettiğini belirterek, “Avrupa ülkeleri olarak Türkiye üzerinde hem insanların yaşadıkları hem de cezaevlerinde yaşananlar üzerinden baskı kurmaya çalışıyoruz. Birçok gazeteci, birçok siyasetçi tutuklanıyor ve bu süreç uzun zamandır devam ediyor” dedi.

HUEYTEBROECK: AB TÜRKİYE’YE SESSİZ

Türkiye’ye yönelik eleştirilerin olduğu Avrupa Birliği (AB) İlerleme Raporu’na işaret eden Hueytebroeck, “Tutuklu parlamenterlerin bırakılması için baskı uyguluyoruz fakat Avrupa Konseyi başka problemlerle ilgileniyor. Konsey, Türkiye’nin göçmen sorun üzerinde durmasını istiyor. AB’nin bu yaklaşımı benim tarafımdan ve Avrupa Yeşiller Parti tarafından iyi karşılanmıyor. Türkiye’ye yönelik Avrupa’da fazla eleştiri duymuyoruz. Bunun temel sebebi şu anda kötü de olsa bir mülteci anlaşması olması. Bu anlaşmanın bozulmasını istemiyor. Diğer bir problem ise Avrupalı milliyetçiler sınırlarının korunması istiyor ve aşırı sağ rejimler Avrupa’da da güç kazanmaya başladı. Bu yüzden Avrupa, Türkiye’de yaşananlara gözünü ve kulağını kapatıyor” değerlendirmesi yaptı.

VALERO: ERDOĞAN AVRUPA’NIN ZAYIFLIĞINI KULLANIYOR

İsveç Yeşiller Milletvekili Bodil Valero da şunları söyledi: Avrupa’da birkaç ülke mültecileri istemiyor. Mülteciler tüm Avrupa’ya dağılsa sorun kalmayacak. Polonya, Macaristan ve Çekya mültecileri istemiyor. Belçika’nın federal hükümeti dahi var olan mültecileri dışarı çıkarmak ve başka yere göndermek istiyor. Avrupa’da mülteciler konusunda bir araya gelemiyor. Muhtemelen Erdoğan da Avrupa’nın bu zayıflığını kullanıyor.

STUMMP: AVRUPA’DA MİLLİYETÇİLİĞE GERİ DÖNDÜ

Almanya Yeşiller Partisi Parlamento Üyesi Marget Stummp, “Son iki yılda birçok değişiklik meydana geldi. Türkiye’de adaletin artık bağımsız olmadığını, birçok sürecin değişmeye başladığını gördük” dedi. Stummp sözlerini şöyle sürdürdü: Türkiye’de ifade özgürlüğü iyiye doğru gitmiyor. Demokrasinin tüm argümanları azalmaya başladı. 10 yıl önce Türkiye’yi Avrupa’nın iyi bir üyesi ve ortağı olarak görüyorduk şimdi bunun için bütün şanslar yok olmaya başlıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye ile ilgili kararlar vermiyor. Avrupa’da milliyetçiliğe geri döndü. Avrupa ve halklar arasında birleşmeye ihtiyaç var.

“KÜRT HALKI ÖZGÜRCE YAŞAMA SAHİP OLMALI”

Kürtlere yönelik baskılara dikkat çeken Stummp, “Kürt halkı Suriye savaşında bizlere çok yardımcı oldu. Onlar da daima özgür ve güvenli bir şekilde, insan haklarına göre yaşama, politik olarak düşüncelerini ifade etme özgürlüğü ve özgürce yaşam haklarına sahip olmalıdır. Barış talebini paylaşıyoruz, Yeşiller olarak daima barıştan yana, halkların birlikteliğini savunuyoruz. Türkiye Yeşillerinin Efrin için söylediği barış talebini de sahipleniyoruz ve arkasındayız. Dayanışmayı devam ettireceğiz” dedi. (Artı Gerçek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...