GAZETE SOKAK – CHP’nin Adalar Belediyesi Başkan Adayı Erdem Gül, AKP-MHP ittifakının hem Türkiye’yi hem de Adalar’ı mahallelere bölerek kendi bekalarını devam ettirmek istedikleri belirterek, “Biz Adalar’da mahalle duvarları istemiyoruz. Biz bütün halklarla birlikte yürüyeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul, Adalar Belediyesi Başkan Adayı Erdem Gül, seçim çalışmalarını ve projelerini Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

‘EN BÜYÜK SORUN ADALILARA DANIŞMAMAK’

Adalar’ın tarihi ve büyük bir kültürel mirasa sahip olduğunu belirten Gül, Adalar’a İstanbul’un “göz bebeği” olarak bakılması gerektiğini dile getirdi. Adalar’ın birçok sorununun olduğuna dikkat çeken Gül, “Ama en önemli problem var olan sorunların Adalar’daki insanlarla danışmadan çözmeye çalışmaktır. Adalar nüfusu az olduğu için neredeyse tek tek insanlarla konuşarak sorunları masaya yatırarak sorunları çözmemiz mümkündür. İnsanlar çok büyük projeler istemiyor. İnsanlar Adalar’ın İstanbul’un çekim merkezi olmasını, kalitesinin biraz daha yükseltilmesini, uluslararası tanıtımının artmasını istiyor” diye konuştu.

‘HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYI YAPACAĞIZ’

Belediye’yi kazandıklarında insanlarla iletişim köprüsünü yoğun olarak kuracaklarını belirten Gül, sorunları Adalılarla danışmadan çözmeyeceklerini söyledi. Her şeyde Adalılarla birlikte hareket edeceklerini belirten Gül, “Adalar İstanbul’a 45 dakikalık bir mesafede ama iklimi İstanbul’dan farklı. Burada 5 ay denize girmek mümkün. Ama kıyıların işgal edilmesinden dolayı insanlar denize giremiyor. Biz mutlaka halkın rahatlıkla denize girmesini sağlamak ve bunu ucuzlatmak durumundayız. Adaların bir diğer önemli sorunu ulaşım sorunudur. Eski büyük vapurların Adalar’a seferleri çok azaltılmış durumda. Halk o eski vapurları istiyorlar. Evet, motorlar da olsun ama motora mahkum bir ulaşım olmasın istiyoruz. Ama bütün bunların ötesinde Adalar’ın bir kültür-sanat adası olması lazım. Kültür-sanat düzeyinin, faaliyetlerinin artırılması lazımdır. Tiyatro, sinema, resim, müzik vs. sanata dair her şey burada gerçekleştirilebilir. Onun için Adalıların kültür ve sanat çalışmalarını daha fazla artırıp Adalar’ı uluslararası hale getirilmesi için her türlü çalışmayı yapacağız” diye konuştu.

‘KUTUPLAŞTIRICI ANLAYIŞA KARŞI BİR ALTERNATİF’

Türkiye’de uzun yıllardır insanların kutuplaştırılmaya çalışıldığını vurgulayan Gül, “Adalar’da her dönemde farklı kimlik ve inançlar barış içinde birlikte yaşayabilmişlerdir. Aralarında en küçük bir çatışma yok. O yüzden biz bunu büyük bir zenginlik olarak görüyoruz. Bu farklı kimliklerin bir arada yaşamasını ve dayanışmalarını artırmak istiyoruz. Bunu yaparken de özgürlük, demokratlık içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz. Bunu yaptığımız zaman zaten Türkiye’deki ve İstanbul’daki kutuplaştırıcı anlayışa karşı bir alternatif geliştirmiş oluyoruz. Yani Adaların farklı kimlik içinde yaşamasını İstanbul ve Türkiye’deki bu daralmışlığa karşı bir model olarak öneriyoruz” dedi.

‘MEDYA DEĞİL İKTİDAR BÜLTENİ’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin kullanmadığı ifadeleri kullanmış gibi servis eden Hürriyet Gazetesi’nin manşetini de değerlendiren gazeteci Gül, “Ben çok uzun yıllar medyanın her kademesinde bulunmuş bir insanım. Çok uzun yıllar siyasi gazetecilik yaptım. Geldiğimiz noktada medya zaten yüzde 95 oranında kontrol altına alınmıştır. Haber yapmak Türkiye’de tehlikeli bir iş haline geldi. Eleştiri ortadan kaldırıldı. Medya orantısız bir biçimde iktidarın bülteni gibi çıkıyor. Artık bir medyadan değil iktidar bülteninden söz edebiliriz. Medya bugün bir tetikçilik görevi yapıyor. Zaten seçim kampanyası orantısız bir devlet baskısıyla gidiyor. Muhalefete karşı medyada onun önemli bir tetikçisi” diye konuştu.

‘TEK DEĞİŞMEZ ÇİZGİLERİ İKTİDARDA KALMALARI’

AKP-MHP ittifakının “beka” söylemlerine ilişkin ise Gül, “Halkın bütün değer yargılarıyla oynuyorlar. Bizim insanımızın yüzyıllardır yaşattığı, yüzyıllardır geliştirdiği geleneklerin tamamını ortadan kaldırmak istiyorlar. Bütün kutuplaştırma kendi bekaları için. Onların tek bir değişmez çizgisi var oda kendilerinin iktidarda kalmalarını sağlamaktır. Biz de diyoruz ki onların o beka tartışmalarına karşı biz halkın bekasını savunuyoruz. Biz AKP’li seçmenin de bekasını MHP’li seçmenin de bekasını istiyoruz. Onların bekası AKP-MHP bakasının önünde olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

‘BÜTÜN SEÇMENLERLE BİRLİKTEYİZ’

CHP olarak yerel seçim çalışmalarını yürüttüklerini belirten Gül, “Bütün kesimleri ayırt etmeden, onları asla ötekileştirmeden Türkiye’de ne kadar hak varsa o hakları herkesin eşit şekilde kullanabilmesi şeklinde çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi. Onun için bütün partilerle bir arada olduklarını sözlerine ekleyen Gül, şöyle devam etti: “HDP, İYİ Parti hatta ben ilerletiyorum AKP ve MHP’liler dahil hepsinden oy alacağımızı ve birlikte yürüyeceğimize inanıyorum. Çünkü onlarda demokrasi istiyorlar, onlarda evlerine ekmek parası götürmek istiyorlar, onlarda çocuklarının geleceğinin bu ülkede mutlu ve huzurlu olmasını istiyorlar. Onlarda bu ülkeden çocuklarımı göndereyim okutayım istemiyorlar. Bunun için ne lazım? Bunun için mahalle duvarlarının ortadan kaldırılması lazım. Türkiye’yi mahallelere bölüp kendi iktidarını devam ettirmek isteyen AKP’dir. Biz mahalle duvarları istemiyoruz. Mahallelerle Türkiye bölünsün istemiyoruz. Hepsini birleştirmek istiyoruz. Bizim Adalar’da da mahalle duvarlarımız yok. Biz bütün seçmenle birlikteyiz.”

‘ADALILAR NE İSTİYORSA O OLACAK’

Adalar seçmenlerine de seslenen Gül, sözlerini şöyle tamamladı: “Adalar seçmeni bilinçli bir seçmendir. Adalar seçmeni Adalar’ın korunması, beton haline dönüştürülmesi, demokrasinin geriye götürülmesine izin vermeyecektir. Demokrasinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyecektir. Adalılar mutlu olsun, umutlu olsun. Adalarına biz sahip çıkacağız. Ben onların kararı ve görüşü olmadan hiçbir şey yapmam. Onlar ne istiyorsa o olacak.” MA – Ferhat Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...