GAZETE SOKAK – Evinde yaptığı reçel, sirke, tatlı, sos ve yemekler çeşitleriyle geçimini sağlayan Fadime Aslan, salgın sürecinde fuarların kapalı olması nedeniyle satışlarında yüzde 70 oranında düşüş olduğunu söyledi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı her geçen gün daha da derinleşen ekonomik krizin etkileri devam ediyor. Muğla’nın Bodrum ilçesinin Turgut Reis semtinde ikamet eden Fadime Aslan, bu süreçte en çok evinde ürettikleriyle geçimlerini sağlayanların etkilendiğini söyledi.

Turunç, greyfurt, portakal, kumkuat gibi birçok ürününden, mevsimine göre yemek, sirke ve reçellerin farklı lezzetlerini yapan Aslan, tüm ürünlerinin bahçeden topladığı sebze ve meyvelerden yapıyor. Aslan, kenti icadı olan Mandalina Dolması’nın da patentini aldı. Salgın öncesi işlerinin çok iyi olduğunu ifade eden Aslan, koronavirüs salgınından dolayı satışlarının yüzde 70 düştüğünü söyledi.

İNTERNETTEN SATIŞ YAPIYOR

Çalışma hayatında ev temizliğiyle başlayan Aslan, 3 çocuğuyla birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Salgından önce evde yaptıkları ürünleri, pazarda stant açarak ve sipariş üzeri çalıştıklarını belirten Aslan, salgından sonra ürünleri bir tek internet üzerinden sattığını söyledi.

Hazırladığı ürünlerin mevsimine göre değiştiğini söyleyen Aslan, sebze yemekleri, tatlı çeşitleri, soslar hazırladığını belirtti. Zeytinyağlı dolmalar, ekmek ve bağışıklık sistemini güçlendiren sebze tarhanaları yapmaya başladığını ifade eden Aslan, “Bunlar insanların dikkatini çekiyor tabi farklı ürünler olunca acaba tadı nasıl diye merak edenler oluyor. Eskiden her gün satış yaparken şimdi hafta da 1-2’ye düştü” diye konuştu.

KIŞTAN HAZIRLANANLAR ELDE KALDI

Geçmiş yıllarda Şubat ayında başlayan festival ve fuarların Mayıs ayına kadar devam ettiğini hatırlatan Aslan, orada kurulan stantlarda yaptıkları ürünleri birebir üreticiyle buluşturduklarını ancak bu durum ortadan kalkınca satışlarının düştüğünü söyledi.

Kıştan hazırlayıp yazın sattıkları ürünlerin salgın nedeniyle ellerinde kaldığını aktaran Aslan, Tüm zorluklara rağmen azmederek çalışmanın başarı getirdiğini ve üretmeye devam edeceğini ifade etti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...