Eneray Yapı ile Üçel Mühendislikten 4 aydır ücretlerini alamayan inşaat emekçilerini başlattıkları eylemin sonucunda firma geri adım atarak, işçilerin maaşlarını vermeyi kabul etti.

GAZETE SOKAK – Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Antalya Manavgat’ta inşaat ihalesi verdiği Eneray Yapı Madencilik Enerji Ticaret ile Üçel Mühendislikten 4 aydır ücretlerini alamayan işçiler, başlattıkları eylemden sonuç aldı.17 işçi, alacakları olan 48 bin TL’yi almak için Ankara’ya geldi ve İnşaat İş Sendikası öncülüğünde firmalar önünde eylem yaptı. Eylemin ikinci gününde TOKİ önüne giden işçiler, yetkiler görüştü. İşçiler, mücadele ve girişimleri sonucunda firmadan alacaklarını alarak, eylemlerini sonlandırdı.

Eylemde yer alan inşaat emekçisi Halil Akhan, “Hakkımız olanı istedik ve hakkımızı aldık” dedi. “Direnişin olduğu yerde kazanım olur” diyen Akhan, “İşçinin alın teri kurumdan hakkının verilmesi gerekir. Herkes hakkını sonuna kadar savunmalı ve almalı. Dört ay çalıştığımız firma hakkımızı vermemekte ısrar etti. Yaptığımız eylemde zorla da olsa bir kazanım elde ettik. İşçinin emeğinin karşılığını vermemek doğru bir tutum değil. Bizleri mağdur etmelerinin hakkı yok” ifadelerini kullandı.

‘POLİS, ŞİRKETİN PRESTİJİNİ ZEDELİYORSUNUZ’

İnşaat İş Sendikası Genel Sekreteri Yunus Özgür, “Başlattığımız eylemde polis oturma eylemi nöbetimizde müdahalede bulundu. Polisin bu tutumunu eleştiriyorum. Polis, Eneray Yapı Madencilik Enerji Ticaret ile Üçel Mühendisliği kastederek ‘şirketin prestijini zedeliyorsunuz’ diye bizi alandan uzaklaştırmaya çalıştı. İşçinin alacağı alın teri önemli değil de şirketin adı mı önemli! Polis kimden yana bu durum özetliyor” diye konuştu.

‘HAK İHLALLERİ YAŞANIYOR’

AKP iktidarı döneminde ciddi hak ihlallerini yaşandığını ifade eden Özgür, “Ücret hakkı yaşam hakkıdır. Şantiyelerde çok fazla işçi hakkı ihlali yaşanıyor. İş cinayetleri, ücretlerin ödenmemesi ve yemek problemi yaşanıyor AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte inşaatlarda en vahşi sömürünü hüküm sürdüğü alanlar haline geldi. Aslında ülkenin genelinde büyük hak ihlalleri yaşanıyor. Eylem yapan kadınlar saçlarından tutularak yerlerden sürükleniyor. Kürt Halkına dönük bir yıldırma politikası var” diye belirtti

‘KAZANIM’

Bütün toplumun haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı örgütlenmesi gerektiğin aktaran Özgür, “Eyleme gelmeden önce arkadaşlar karar aldık, dik duracağız geri adım atmayacağız. Bu şekilde bir tavır sergiledik ve arkadaşlarımızla beraber emeğimizin karşılığını aldık. Örgütlülüğün olduğu yerde kazanım olur. Eğer toplumun ezilmiş çoğunluğu örgütlü olursa, sokağın eylem gücünün etkili olduğunun farkına varacaklardır” ifadelerini kullandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...