SAFİYE ÖZŞENER

Eski zamanların birinde,

Yüksek mi yüksek dağların ardında, şirin, zengin küçük bir krallık, işlerini gören bir çokta aşiret varmış. Bir de kralın şımarık mı şımarık, boş beleşlikten başka hiçbir şeyden anlamayan bir oğlu..

Kral yaşlanmış. Kara kara düşünür olmuş. Öldüğü zaman bu zevzek çocuk mu çıkacak tahta. Ne krallık kalır, ne aşiretlerde dirlik ne de ülkede zenginlik.

Kralın dillere destan bir de kızı varmış. Ne hükümdarlar istiyor, ne topraklar veriyorlarmış da, kral kızını evlendirmeye yanaşmıyormuş.

Sonunda düşünüp taşınıp kızını evlendirmeye karar vermiş.

Öyle birisiyle evlendirecekmiş ki kendisinden sonra gözü kapalı damadını kral ilan edecekmiş.

Haber salmış.

Halk içinde gezecek damat adayını kendi seçecekmiş.

Aşiretler gençlerini hazırlıyor, öğütler veriyorlarmış.

Kral, kırlarda, bayırlarda, bahçelerde, tarlalarda dolaşmaya başlamış.

Bir pancar tarlasının önünde durmuş. Tarla sahibiyle hasbıhale başlamış. Kral’a övgüler havada uçuşuyormuş. Kral; “Uzun zaman oldu elim toprak görmedi, ne güzel pancarlar böyle” diyerek eğilip bir pancar koparmak isterken, gencin biri atılmış, “Aman efendimiz siz eğilmeyiniz, ben sizin için eğilip istediğiniz pancarı koparır veririm” demiş.

Kral pancarı almış genci saraya davet edip oradan ayrılmış.

Bir tavuk çiftliğine varmış. Etrafta onlarca canlı varmış. Vaklayan, vıraklayan, gıdaklayan..

Kral derin bir nefes almış, “Tabiattan ne kadar da uzak kalmışım. Bir hayvanın başını okşamayalı ne kadarda zaman olmuş” diyerek bir tavuğu sevmek isterken tavuk koşmuş kral kovalamış, kral bu işten o kadar keyif almış ki kovalamaya devam ederken cevval bir genç atılmış, “Aman efendimiz siz koşturup, tutmak için eğilmeyiniz, ben şimdi tavuğu yakalar getiririm” demiş. Hayvanı yaka paça boğazından sıka sıka kralın önüne getirmiş.. Kral tavuğu sevmiş genci saraya davet ettikten sonra oradan da ayrılmış.

Velhasıl, kral nereye gitse önüne el pençe divan duruyorlar. Yalan yanlış ne dese boyun büküyorlar, olmadı önünde eğiliyorlarmış..

Kral ziyaret ettiği tüm gençleri saraya davet ediyor ve oradan ayrılıyormuş.

Umudunu yitirmek üzereyken bir elma bahçesi görmüş. Muazzam elmalar kralın dikkatini çekmiş. Bahçeye girmeye karar vermiş. Yaşlı bir adam, karısı ve oğlu elma hasat ediyorlarmış.

Vezir ahaliye seslenmiş. Kralın geldiğini gören karı koca buyur edip, izzeti ikramda bulunmuşlar. Kral ne dese onaylamıyor, sıkıntıları arz ediyorlarmış. Derken kral bir elma koparmak istediğini söyleyerek bahçeye dalmış. O ağaca elini uzatıyor, bu ağaca uzatıyor ama kimse atlayıp onun yerine elma koparmaya çalışmıyormuş. Kral çok yüksek bir dalda bir elmayı göstermiş. “Bunu istiyorum” demiş. Elini uzatmış yetişememiş. Vezir bakıyor ki etraftan eğilipte sırtına bastırıpta kralı çıkaran yok, sırtına bastırmak isterken genç elinde bir merdivenle gelmiş. “Buyurun kralım, böyle hem elmaya ulaşırsınız, hemde ağaca çıkmış olmakla ülkenizi birde ağaç tepesinden seyretmiş olursunuz” demiş.

Kral, merdivenle çıkmış hem istediği elmayı elleriyle koparmanın keyfini yaşamış hem de güzel ülkesinin bir ağaç tepesinden ne kadar da güzel göründüğüne şahitlik etmiş. Kral bu hareketten çok etkilenmiş. Aşağı inmiş gence sormuş, “Sen hangi aşirettensin?” Genç: “bir aşiretim yok” “Bir anam babam bir de gözüm gibi baktığım elma bahçem var” demiş.

Kral bu genci de saraya davet ederek oradan ayrılmış.

Ertesi gün tüm davetliler sarayda kralın damat olarak kimi seçtiğini öğrenmek için beklemeye koyulmuşlar.

Elma bahçesi olan gençle kızını evlendireceğine dair buyruğunu vermiş. Önünde eğilen tüm aşiretlerin de zaten yeni artırılmış vergilerinin daha da artırılması için ferman vermiş.

Aşireti bile olmayan sıradan bir köylü çocuğunu seçtiği için hayıflanan davetiler bir de cezalandırıldıklarını duyunca şaşırıp kalmışlar.

Kral, “bir kral kızıyla evlenmek için başını öne eğip, omzunu yere vuran, sırtına bastıran adamlar gün gelir krallıkta kalabilmek için, kendini kral seçen halkını da ezdirir, boyunlarını da eğdirir”

“Hiç boşuna hayıflanmayın. Yalan yanlış ne dediysem, bu da yanlıştır demediniz. Vergileri yükselttim, arkamdan konuştunuz da yüzüme gülüp önümde boyun eğdiniz”

“Bugün yanlış kararlarıma rağmen gücüme boyun eğenler, yarın benden daha yanlış kararları olan, benden daha güçlü birine de boynun eğer, beni de eğdirirler..

O yıl tüm aşiretler ve halk vergi ödemekten helak olmuş.

Kıssadan hisse..

Gücün yanında yer almayı sevenler,

Hakikatin yanında olmak, gücün yanında olmaktan daima evladır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...