Seçim sonuçlarının şaibeli olduğunu söyleyen ilahiyatçı İhsan Eliaçık, muhalefetin meydanlarda milyonları bulan kalabalıklara seslendiğini ancak masa başında kaybettiğinin altını çizdi. Gazeteci Pakrat Estukyan ise HDP’nin seçimden başarılı çıktığını kaydetti.

Antikapitalist ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık ve Agos Gazetesi yazarı Pakrat Estukyan, Cumhurbaşkanı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘ÜLKEDEKİ SON 3 SEÇİM ŞAİLBELİDİR’

Seçim sonuçları Türkiye’de “tek adam” rejimini tescillediğini söyleyen Antikapitalist ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, seçim sonuçlarını 15 Nisan referandumu ve 1 Kasım 2015 seçimlerinin devamı ve “şaibeli” olarak gördüğünü vurguladı. Eliaçık, “Bu seçim sonucunda Türkiye Hüsnü Mübarek dönemindeki Mısır, Esad dönemindeki Suriye gibi tek adamla yönetilmiş ve her seçimde de tek adamların sandıktan başarıyla çıktığı bir ülkeye dönüştü. Bu seçimlerde MHP ve AKP oylarında sisteme oy girmek suretiyle meclis çoğunluğu kurtarılmış ve Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi sağlanmıştır. YSK ve Anadolu Ajansı da buna destek olarak, sonuçlar üzerinde oynanmıştır. En basitinden, henüz YSK sonuçları açıklamadan Erdoğan açıklıyor ve ‘Kazandım’ diyor. Son 3 seçimde YSK ve Anadolu Ajansı yoluyla seçimlere müdahale edilerek, iktidarın kazandırıldığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘MUHALEFET MASABAŞINDA KAYBETTİ’

Bu seçimlerde sağlam duran ve başarılı olan partinin HDP olduğunu ifade eden Eliaçık, iktidarın HDP üzerindeki yoğun baskısına rağmen, HDP seçmeninin partisine sahip çıktığını ve barajı geçmesini sağladığını vurguladı. İkinci olarak Muharrem İnce’yi de başarılı bulduğunun altını çizen Eliaçık, “İnce, halka söylenmesi gereken her şeyi söyledi. Verilmesi gereken her mesajı verdi ve yüzde 30 civarında başarılı oy aldı. Ama rakamlar AKP ve MHP’nin kazandığını gösteriyor. Ama bu matematiksel bir kazançtır. Sahici bir kazanç değildir. Önümüzdeki günlerde AKP ve MHP seçimi kazandıklarına bin pişman olacaklar. ‘Keşke bu seçimi kazanmasaydık’ diyecekleri günler gelecek. Genel olarak muhalefete bakıldığında meydanları muhalefet doldurdu, milyonluk büyük mitingler yapıldı ama masa başında kaybettiler” diye belirtti.

‘ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM DAHA DA SIKINTILI GEÇECEK’

Seçim sonuçlarının Türkiye’nin tercihinin milliyetçi bir yönde tecelli ettiğini dile getiren gazeteci Parkrat Estukyan, “Bu tercihle önümüzdeki dönemin, geçtiğimiz yılların daha da sıkıntılı bir devamı olacak gibi görünüyor” dedi. Türkiye’nin mevcut sıkıntılar içinde kendi öz kaynaklarını da tüketme noktasına geldiğini sözlerine ekleyen Estukyan, “İnsanlarda dünyanın en büyük havaalanına sahip olma duygusu, nehirlerin kurumasından tarım ve hayvancılığın bitme noktasından daha önemli geliyormuş” diye konuştu.

‘HDP SEÇİMDEN BAŞARILI ÇIKMIŞTIR’

Seçim sonuçlarının kendileri için bir hayal kırıklığı olduğunu dile getiren Estukyan, Muharrem İnce’nin daha büyük bir oy almasını beklediklerini ifade etti. Seçim sonuçları açıklandığında MHP değişmeyen oy oranlarına dikkat çeken Estukyan, şöyle devam etti: “Devlet Bahçeli hiçbir şey yapmandan, fazladan konuşmadan partisini ayakta tutmayı başardı. Manipülasyonların da ne kadar etkili olduğu epeyce şaibeli. Çok manipülasyon olduğunu biliyoruz. En azından HDP’nin 6 binin üzerinde üyesi cezaevinde bulunuyor. Bunu başka bir partiye uygularsanız barajı geçmesi hayal bile olamazdı. O nedenle HDP seçimden başarılı çıkmıştır. OHAL’de yapılan bir seçimin adil olduğunu söylemek mümkün değil, cumhurbaşkanı adayının hapiste olduğu bir seçimin adil olduğunu söylemek mümkün değil.” (MA / Muhammet Doğru – Bilal Seçkin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...