GAZETE SOKAK – Viranşehir ilçesinde periyodik hal alan elektrik kesintileri nedeniyle KOAH hastası Mustafa Zincirkıran nefessiz kalıyor. Zincirkıran, “Elektrik gittiğinde makine çalışmıyor ve nefesim kesiliyor” dedi.

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde periyodik hal alan elektrik kesintileri, elektronik cihazlarla yaşamlarını sürdüren hastalar için işkenceye dönüştü. Viranşehir’in Hürriyet Mahallesi’nde yaşayan 75 yaşındaki yatalak KOAH hastası Mustafa Zincirkıran, gün içerisinde aralıklarla elektrik kesintilerinin 6 saati bulduğunu belirterek, “Elektrik kesildiği zaman nefes alamıyorum” dedi.

‘NE YEMEĞİM NE DE GİYECEĞİM VAR’

Uzun zamandır yatalak olan Mustafa Zincirkıran, KOAH hastalığından dolayı evde buhar ve oksijen makinesiyle yaşamanı sürdürüyor. Ekonomik olarak durumlarının iyi olmadığını söyleyen Zincirkıran, 700 TL devlet tarafından kendisine verilen paradan başka bir gelirinin olmadığını söyledi. Zincirkıran, “Verilen bu para da yetmiyor. Yatalak bir insanım. Kirada oturuyorum. Yıllık 4 bin lira kira veriyorum. Ne yemeğim ne de giyeceğim var. Zor durumdayım. Bana bir tane akülü sandalye lazım. En azından arada dışarı çıkabilirim. Ben gün boyu yerde yatalak bir şekilde yatıyorum” siteminde bulundu.

‘ELEKTRİK KESİLDİĞİNDE NEFESİM KESİLİYOR’

Eşi ve kardeşi ile birlikte yaşayan Zincirkıran, “Arada kızım gelip bize bakıyor. Ben KOAH hastasıyım. Makineye bağlı yaşıyorum. Viranşehir’de elektrik kesildiği zaman perişan oluyoruz. Elektrik gittiğinde makine çalışmıyor ve nefesim kesiliyor. Bizle ilgilenecek kimse yok. Ne diyeceğimi ne yapacağımı bilemiyorum” ifadesinde bulundu.

‘İLACIMI ALAMIYORUM’

Zincirkıran’ın eşi Zînê Zincirkıran’ın da Parkinson ve böbrek rahatsızlığı bulunuyor. Hastalığından ötürü birçok ameliyat geçiren Zincirkıran, kimi zaman parasızlıktan dolayı ilaçlarını alamadığını dile getirdi. MA – Barış Polat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...