GAZETE SOKAK – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım’a seslenerek, “Yanlış yapmayın. Kabine üyeleriyle, bakanlarla siz niye toplantı yaparsınız? Biz eşit koşullardayız. Geçmişte bakanlık, başbakanlık yapmış olabilirsiniz ama bitti. Benim istirhamım, yetkilerinizi kullanırken dikkatli olunuz” dedi.

Pazar günü yapılan seçimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen CHP’li Ekrem İmamoğlu, partisinin İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yaptı. Rakibi olan AKP’li Binali Yıldırım’ın yaptığı “Türk halkının sinirlerini bozmayın” açıklamasına değinen İmamoğlu, “Rakibimin cümlesi beni üzdü, ‘Türk halkının sinirlerini bozmayın!’ yahu millet benim sayemde gülüyor. Çocuklar bana koşarak sarılıyor. Biz kimsenin sinirini bozmayız. Keşke bu ülkenin sinirini bozan AA’ya tek bir cümle söyleseydiniz” diye yanıt verdi. Yıldırım’ın seçim gecesi bakanlarla yaptığı toplantıya değinerek İmamoğlu, “Yanlış yapmayın. Kabine üyeleriyle, bakanlarla siz niye toplantı yaparsınız? Biz eşit koşullardayız. Geçmişte bakanlık, başbakanlık yapmış olabilirsiniz ama bitti. Benim istirhamım, yetkilerinizi kullanırken dikkatli olunuz” dedi.

‘HERKES KENDİ FİKRİYLE VAR OLSUN’

Beşiktaş ve Eyüp’te dolaşma fırsatı bulduğunu ifade eden İmamoğlu, “Görüyorum ki İstanbullu hazır. Bu sürecin o anlamda hızlıca bitmesi lazım. Hızlıca normalleşmemiz lazım. Bizim herkes gözümüzün önünde. Benim bir huyum var bir vatandaşımın bile gözü benden kayıyorsa mutsuz oluyorum acaba ne için diye. Kırıcı laflar bir takım şahsi hususlar olmuş olabilir. Biz hiç girmedik bu işlere. İlla insanların birbirini oy için ikna etmeleri gerekmiyor. Herkes kendi fikriyle var olsun” diye belirtti.

‘DEMOKRAT BAŞKAN OLACAĞIM’

Ülkenin hızlıca normalleşmeye ihtiyacının olduğunu sözlerine ekleyen İmamoğlu, “Bazı propagandalar yapıyorlar, üzülüyorum. Kimseye karşı ön yargım yok. Ben gönüllerinizi kazanmaya geliyorum. Bana AK Partili kardeşlerimin de oy verdiğini biliyorum. Biz demokrat bir belediye başkanı olma konusunda iddiamdır biz bu kentin gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım. Ben buradan duyuruyorum rakibime oy vermiş her seçmenin yeri benim başımın üstü. Hiçbir seçmenin hiçbir seçmenden farkı yok. Kimin atıp atmadığını Allah bilir benim için bitmiştir. Kimin oy verdiğine bakmaksızın doya doya hizmet edeceğim” diye konuştu. İmamoğlu, “ Özellikle bir hususu paylaşmak istiyorum. Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor. Benim hırsızlıktan bildiğim bir şey var o da gönül hırsızlığı. Herkesin gönüllerini kazanmaya geliyor. Ak Partili hemşehirilerim şuna inansınlar ki asla ve asla kendilerini kenara itilmiş bir şekilde görmeyecekler” diye konuştu.

‘EN DÜŞÜK ÜCRET 2 BİN 200 OLACAK’

İBB çalışanlarına değinen İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İBB’de çalışan herkes hiçbir şeye bakmaksızın alın teri akıtan çalışan herkesin yeri başımın üstüdür. Gönüllerini ferah tutsunlar. Benimle çalışmaktan çok büyük keyif alacaklar. Partizanlıktan çok yorulmuşlar benimle çalıştıklarında görecekler. En düşük asgari ücret 2 bin 200 lira olacak. Bu bizim seçim taahhüdümüzdür. Zoraki mitinge gitmek yok. Seviyorsa gelsin, sevmiyorsa gelmesin. Kadın çalışanlara 8 Mart’ta izin vereceğim. Toplu iş sözleşmelerini sosyal sorunları koymayı taahhüt ediyorum. İster istemez sizi bazı gündemlere çekenler oluyor.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “1 oyla bile kazanırsanız, kazanmış sayılırsınız” sözüne atıfta bulunan İmamoğlu, “Lütfen süreci toparlayınız artık” dedi.

‘BANA GELEN BİR TEBRİK YOK’

İmamoğlu, “Biz demiyoruz ki ‘bizi de 2014’te itirazlar sürerken Ankara’daki adayın başkanlığının kesinleştiği gibi pat diye açıklayın’ demiyoruz. İtirazlar sürüyorken açıkladınız. Bunu da demiyoruz. Somut olan her itiraz hakkına saygı duyarız. Bizim de var. Biz asla itirazlara karşı gelmedik. Soyut itirazlar doğru değildir. Dolayısıyla somut itirazlar, maddi hatalar düzeltilsin ama biz bu şehrin 16 milyon insanının iradesine saygı duyan, bizim için iradenin dışındaki hiçbir kararın da önemi olmadığını söylemek istiyorum. Efendim biz orada burada tebrik edilmişiz. Benim duyduğum tek tebrik, cumhurbaşkanına gelen resmi tebrikler. Bana gelen bir tebrik yoktur” ifadelerini kullanarak seçim kurullarda sürecin takip edildiğini söyledi.

‘HİZMETİ KONUŞTURALIM’

“Bir an önce 7/24 İstanbul’un caddelerine ve sokaklarına açılmak istiyorum” diye devam edin İmamoğlu, şunları söyledi: “Bu sürecin sağlıklı bir şekilde bağlanması için YSK’ya istirham etmiştik. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu sürece mutlaka katkı sunmalıdır. Bu katkıyı sunarlarsa, bir yanda Sayın Cumhurbaşkanı, aldığı yetkiyle 2023’ün Haziranı’na kadar, birçok ekonomik konuyla daha yakından ilgilenme fırsatı bulacaktır. Ülke normalleşsin, insanlar kim daha iyi hizmet yapıyor baksın. Tarımı, sanayiyi, parkları konuşalım. Normalleşsin ülke. Ayrışmalar bir kenara gidecek, insanlar daha çok selam verecek. Ben bunu görüyorum hissediyorum. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, lütfen bu sürece katkı sununuz ve bu süreci tamamlayınız. İstirham ediyorum. Süreç iyi bir şekilde başlayacak ama uzaması can sıkıyor. Hizmeti konuşturalım, hizmeti koşuşturalım. Her ilçedeki sayımla ilgili anlık raporlar alıyoruz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...