GAZETE SOKAK – Sur’da öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, mezarı başında anıldı. Burada konuşan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, hem Tahir’in dosyasını hem de Tahir’in düşlerini sahipsiz bırakmayacaklarını söyledi.

Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya Bölge baroları, Diyarbakır, Antep, İzmir, Ankara, Türkiye Barolar Birliği (TTB) temsilcileri, HDP milletvekilleri Selçuk Mızraklı, Musa Farisoğulları, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı.

Anmada, Elçi’nin mezarı başında açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Bir düşü bir coğrafyaya hapsetmek mümkün değildir. Tahir Elçi’nin özlemlerini bir coğrafyaya hapsetmek mümkün değildir” ifadesini kullandı.

‘TAHİR’İ VURDUKLARI YERDEYDİK’

Tahir Elçi’nin demokrasi ve insan haklarının yılmaz bir savunucusu olduğu dile getiren İzmir Barosu Başkanı Yücel, “Biz bu gün Tahir Elçi ile aynı yerde buluşmaya geldik. Tahir Elçi, yıllarca faillerini bulmak için peşinden koşturduğu faili meçhul cinayetlerin bir parçası haline getirilmek isteniyor. 3 yıldır soruşturmasına tek bir yeni delil, eklenebilmiş tek bir sanık yok. Şunu bilsinler istiyoruz: O hayali, o düşü vazgeçmeden savunmaya devam edeceğiz. Tahir’i vurdukları yerdeydik bugün. Tahir’in bıraktıklarını, Tahir’in bıraktığı yerden omuzlayıp götüreceğiz. Ona karşı bir borcumuz var. Demokrasi mücadelesine, insan hakları mücadelesine ilişkin bir borcumuz var. İnsan hakları, demokrasi mücadelesinin sorumluluğudur diye düşünüyoruz. Tahir’i, bu düşü gerçekleştirmeden yolcu etmiş saymayacağız kendimizi. Bu ağır sorumlulukla yaşamaya çalışıyoruz. Hem Tahir’in dosyasını hem Tahir’in düşlerini sahipsiz bırakmayacağız” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından anmaya katılanlar, Elçi’nin mezarına karanfil bıraktı.

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Öte yandan Diyarbakır Barosu tarafından Baro Evi’nde fotoğraf serginin açılışı yapıldı. Hak ihlallerine ilişkin fotoğrafların yer aldığı sergide, Tahir Elçi’nin vurulduğu zaman olay yerindeki gazetecilerin anlatımının yer aldığı belgesel gösterimi yapıldı.

Sergide konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi dosyasının faili meçhul bir cinayet olarak kalmasına izin vermeyeceklerini belirtti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...