GAZETE SOKAK – Ortadoğu gündeminde İran’ın açıkladığı resmi rakamlara itiraz ve BM’nin Filistinli çocuk tutuklular için İsrail’e yaptığı “serbest bırakın” çağrısı yer alırken, Batı ülkelerinde gündem ise hükümetlerin hızlıca aldığı yeniden açılma kararları oldu.

Koronavirüs (Kovid-19) salgının etkileri ve yeni gelişmeler, dünya gündemindeki yerini koruyor. Middle East Eye, Filistinli tutuklu çocuklar için hazırladığı haberinde, “UNICEF, İsrail’e, koronavirüs salgını ortasında yüksek risk altında bulunan tutuklu Filistinli çocukları serbest bırakması için çağrı yaptı. UNICEF Filistin Özel Temsilcisi Genevieve Boutin, Mart sonu itibariyle İsrail’de 194 çocuğun tutuklu bulunduğunu bildirdi” bilgisini paylaştı.

The Guardian Diplomatik Editörü Patrick Wintour, İran’dan gelen en son koronavirüs rakamlarının ülkede bulaşın yeniden arttığı yönünde bir eğilime işaret olduğunu yazdı. Haberde, İranlı muhaliflerin resmi rakamlara itiraz ettiği yer alırken, şu ifadeler kullanıldı: “Salgının başlamasından bu yana İran’da toplam enfekte vaka sayısı, 109 bin 286 ve İran hükümeti, gayri resmi olarak 10 binden daha az kişinin koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybedeceğini tahmin ediyor. İran muhalefet grupları ise resmi rakamlara itiraz ediyor ve ölüm sayısının zaten 40 bine yakın olduğunu söylüyor.”

ABD’DE YENİDEN AÇILMA

The New York Times, Beyaz Saray’ın koronavirüs ekibi lideri Dr. Anthony Fauci’nin, ABD’de yeniden açılma üzerine uyarılarını gündeme getirdi. Haberde, “Dr. Fauci, ABD’de yeniden açılmanın gereksiz acı ve ölüm getireceği konusunda Salı günü Senato’yu uyaracak” diye yazıldı.

ALMANYA’DA SINIR TARTIŞMASI

Almanya’da yayın yapan ZDF, Nordrhein-Westfalen Eyaleti Başbakanı Armin Laschet’in, Almanya’nın sınırlarının daha hızlı açılması ve sınırlardan giriş koşullarının esnetilmesi için çabaladığını yazdı. Bild ise, “AB sınırları yeniden açılıyor” başlıklı haberinde, şunları yazdı: “AB ülkeleri arasındaki sınırlar korona kilitlenmelerinden sonra yeniden açılacak, ama parça parça. Bu yüzden AB Komisyonu bu konuda baskıyı artırıyor. Komisyonun hazırladığı taslak önergede ‘sağlık durumu kademeli olarak iyileşirken, bu konudaki denge kişilerin kısıtlamadan serbest dolaşım yönünde değişmeli’ yazıyor. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, komşu ülkelerle sınır kontrolü konusunda ciddi baskıya maruz kaldı, fakat kendisi 15 Mayıs’tan önce sınırların açılmasını açık şekilde reddediyor.”

İNGİLTERE’DE YENİDEN BELİRSİZLİK

İngiltere gazetelerinin ilk sayfalarında, The Guardian, “Johnson kilitlenmeden nasıl çıkılacağı konusunda net bir yön sağlamıyor”, The Times, “Esnek kilitlenmede aile ve arkadaşlarınızı görün”, The Daily Telegraph, “Başbakan halka iyi ve sağlam İngiliz sağduyusunu kullanın, diyor” haberlerini taşıdı.

Guardian, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un ülkedeki yeniden açılma sürecinde iş yerlerinin nasıl daha güvenli hale getirileceğine ilişkin bugün yaptığı açıklamayı, sıcak gelişmeler arasında duyurdu. “Hancock insanların işe geri dönmeyi reddetme haklarının olup olmadığına dair bir şey söylemeyi reddediyor” başlıklı haberde, Bakanın “İşyerlerinin nasıl daha güvenli hale getirileceği konusunda bugün büyük miktarda detayı açıklayacağız. Sadece işverenlerle değil, sendikalarla da birlikte çalışıyoruz” açıklamalarına yer verildi.

FRANSA’DA EKONOMİK FAALİYET AZALDI

Fransız Le Parisien Gazetesi’nde, “Koronavirüs: Fransa Bankası’na göre ekonomik etkinlik Nisan’da yüzde 27 azaldı” başlıklı haber dikkat çekti. Haberde, “Kısıtlamaların tahmin edilebilir bir sonucu olarak, Fransa’da ekonomik etkinlik Nisan ayında yüzde 27 oranında azaldı. Özellikle yemek şirketleri ve konaklama sektörü etkilendi. Mayıs ayında ve kısıtlama sonrası günlerde şirketler ekonomik aktivitelerinde iyileşme bekliyor” detayına yer verildi.

DEV HAVAYOLU ŞİRKETİNDEN UÇMA KARARI

marketwatch.com, İrlanda merkezli dev havayolu şirketlerinden Ryanair’in 1 Haziran’da uçuşlarının yüzde 40’ını yeniden başlatacağını duyurdu. Haberde “Böylece şirket koronavirüs öncesi rutin uçuş ağının yüzde 90’ına yeniden ulaşabilecek. Hem çalışanlarda hem de yolcular uçuşta maske takacak” bilgileri yer aldı.

Çeviri: Mezopotamya Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...