GAZETE SOKAK – Dünya basınında bugün, Afrika’da salgının vaka sayısında artış endişelere neden olduğu, virüsün ekonomiye etkisinin Hong Kong’da büyük bir daralmaya sebep olduğu ve Peru’da ise yolsuzluktan tutuklu kadın siyasetçi Keiko Fujimori’nin serbest bırakılması öne çıktı.

Afrika Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin açıkladığı verilere göre; Afrika kıtasında toplam vaka sayısı 44 bini aştı ve hızla yayılıyor. Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren Afrikalıların sayısı ise 2 bine yaklaştı. Açıklamada, Güney Afrika ve Mısır’ın kıtada salgından en çok etkilenen ülkeleri olduğu belirtilirken, Fas, Cezayir, Nijerya, Gana ve Kamerun, kıtanın en zorlu mücadele veren ülkeleri arasında sıralandı.

FUJİMORİ SERBEST KALDI

Radio France International’in (RFI) duyurduğu habere göre; Peru’nun kadın muhalefet lideri Keiko Fujimori tahliye edildi. Habere göre, 4 Mayıs Pazartesi günü Peru’nun Lima kentinin güneyinde bulunan Chorrillos Cezaevi’nden 19 bin euro kefaletle serbest bırakılan Fujimori, Lima kentini terk edemeyecek. Fujimori’nin cezaevinde koronavirüs salgını riski nedeniyle daha önceden serbest bırakılmak için başvuru yaptığı belirtilen haberde, “Muhalefet lideri, hapishaneden ayrılmadan önce akrabalarıyla herhangi bir temasa girmeden, koronavirüs testine girmek istiyor” denildi. Fujimori, insan haklarına karşı işlediği suçlar nedeniyle 25 yıl hapis cezasına çarptırılan eski devlet başkanı Alberto Fujimori’nin kızı. Halk Partisi lideri Keiko Fujimori, yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

KOLOMBİYA’DA PARAMİLETER ŞİDDET

Kolombiya’da yayın yapan El Espectador Gazetesi, “Koronavirüs zamanlarında barış ve demokrasi zorlukları: ülkenin güneybatısında salgına rağmen şiddet devam ediyor” başlıklı haberinde, Mercaderes ve Tumaco gibi bölgelerde toplumsal liderlere ve halklara dönük saldırıların paramiliter gruplar tarafından sürdürüldüğünü yazdı.

ALMANYA’DA TEDBİR ANLAŞMASI

Alman hükümetinin eyalet valilikleriyle tedbirlerinin gevşetilmesi yönünde anlaştığını ve temas sınırlamasının 10 Mayıs’a kadar sürdürüleceğini yazan Die Zeit, virüs sürecindeki temel hakların ihlal edilmesine dair de “özgürlük ve keyfiyet arasında” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, “Eşitlik ilkesi ve halk sağlığı kültü, korona krizindeki politik eylemin tek şiarı gibi görünüyor. Bu tehlikeli çelişkilere yol açıyor. Salgından önce herkesin eşit olduğu söyleniyordu. Ama bazıları her zaman daha eşit” ifadeleri yer aldı.

İNGİLTERE’DE SENDİKALARIN TALEPLERİ

Financial Times’in manşetinde yer alan, “Johnson’un işe geri dönüş stratejisi, sendika ve işverenler arasında anlaşmazlığa sebep oluyor” başlıklı haberde, “Sendikalar ve işverenler arasındaki gerilim, ‘İngiliz başbakanın ekonomiyi yeniden başlatmaya çalışırken, işçilerin yaşamı risk altına atılıyor olabilir’ şeklindeki iddialar nedeniyle yükseldi” diye yazıldı. Haberde, İşçi Partisi’nden Keir Starmer’ın, işverenlerin kapsamlı koronavirüs risk değerlendirmesi hazırlaması yönündeki sendika taleplerini desteklediğini duyurduğu yer aldı. Haberinde devamında ise İngiltere Sendikalar Kongresi Başkanı France O’Grady’nin, “İşçiler için güvenli çalışma koşulları garanti edilmiyorsa sendikalar taslak planı desteklemeyecek” açıklamasına yer verildi.

HONG KONG’DA BÜYÜK DARALMA

Asya’nın gündeminde ise Hong Kong ekonomisi tarihindeki en büyük daralmayı görerek, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 9’a yaklaşan oranda küçüldüğü yer aldı. marketwatch.com’da yer alan haberde, “Hong Kong’da ekonomi 1974’ten beri en kötü çeyreği karşılarken Asya marketleri kazanıyor” denildi.

TRUMP’IN BASKILARI

ABD’de eyaletlerin kapanma tedbirlerinin gevşetmeye başlamasıyla ilgili tartışmaları öne çıkartan The New York Times, ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomik hayatın yeniden başlaması konusunda baskı yaptığını yazdı. NYT, ABD’de Haziran ayında günlük ölüm oranlarının 3 bine çıkması beklendiğine de öne çıkardı.

AŞI İÇİN 8 MİLYAR DOLAR

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), “Elimizde spekülatif Kovid-19 laboratuvar teorisini destekleyecek kadar kanıt yok” açıklamasına yer veren The Guardian, uluslararası liderlerin aşı çalışmaları için 8 milyar dolar ayırmayı vaat ettiklerini yazdı.

VİRÜSÜN KAYNAĞI

Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un virüsün Çin laboratuvarlarında ürettiğine dönük iddialara verdiği yanıtı öne çıkaran Guardian, Morrison’un “Hiçbir olasılığın devre dışı bırakılmaması gerektiği yönündeki Avustralya tutumunun devam ettiğini, ancak virüsün yüksek olasılıkla Wuhan’daki vahşi yaşam marketlerinden kaynaklandığını” ifadelerine yer verdi.

FRANSA’DA YENİDEN AÇILMAYA RET

Le Monde, “Yeniden açılma: Hükümet planı senato tarafından reddedil” haberinde, Fransa’da Başbakan Edouard Philippe’nin açıkladığı yeniden açılma planının senato tarafından güven toplamaması nedeniyle reddedildiğini, 81 evet oyuna karşı 89 hayır oyu verildiğini yazdı.

Çeviri: Mezopotamya Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...