GAZETE SOKAK – Avrupa basınında virüse karşı aşı geliştirme, tedbirlerin uzatılması ve virüsün etkileri tartışılırken, İran basını plazma tedavinin başarılı olduğunu ve ölümleri yüzde 40 azalttığını yazdı.

Koronavirüs (Kovid-19) gelişmeleri ve etkileri dünya basınında öne çıkmaya devam ediyor. İsrailli ve Filistinli tutuklular konusunda koronavirüs görüşmesi basında yer aldı. The Jerusalem Post’un (Kudüs Postası) “Hamas, İsrailli tutuklular konusunda bilgi paylaşmaya hazır” haberini öne çıkardı. Haberde “Al-Akhbar’dan alınan bilgiye göre Hamas, eğer İsrail elindeki 250 Filistinli mahpusu bırakırsa, İsrailli tutuklular konusunda bilgi yayınlayabilir. Ancak İsrailli esirleri serbest bırakmak konusunda şu anda hazır değil. Daha önce IDF askeri Gilad Shalit’in serbest kalması konusunda öncülük eden Alman bir arabulucu İsrail ve Hamas arasındaki görüşmelere katılmaya başladı” bilgileri paylaşıldı.

İSRAİL HAPİSHANELERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ

JP, İsrail hapishanelerinde çalışanlara ve tutuklulara koronavirüs testleri uygulanmaya başlanacağı, testlerinin ilk önce “yüksek-risk gruplarındaki” tutuklulara uygulanacağını duyurdu.

İRAN’DA ÖLÜMLER YÜZDE 40 AZALDI

Virüsün ağır geçtiği İran’ın önde gelen gazetelerinden Tehran Times, “Plazma terapisi İran’da koronavirüse bağlı ölümleri yüzde 40 azalttı” diye yazdı. İyileşmiş bir kişinin kanından alınan plazmaların ciddi derecede hasta olanların kanına aktarılması prosedürünü içeren plazma tedavisinin İran’da başarılı sonuçlar doğurduğunu yazan Tehran Times, doktor Hassan Abolqasemi’nin “Yaklaşık 40 gün önce plazma tedavisine başladık ve bugüne kadar 300 kişi kan plazmasını bağışladı. Koronavirüs ile ilişkili ölümlerin sayısında yüzde 40’lık bir düşüş oldu. Avrupa ülkeleri bizden tecrübelerimizi aktarmamızı rica ettiler. Muhtemelen harici bir antikor üretmeyi başaracağız” sözlerine haberde yer aldı.

HİNDİSTAN KAPANINCA ELMAS PİYASASI DURDU

Çin’in tedbirleri hafifletmesi ardından ticaret fazlası kaydettiğini belirten Financial Times (FT), koronavirüsün ekonomiye etkisiyle ilgili haberlerinde, Avrupa hükümetlerinin hasat yapacak tarım işçileri bulmaması, küresel ölçekte değerli taşların yüzde 90’ını işleyen Hindistan’daki kısıtlamalar nedeniyle elmas sektörünün durma noktasına gelmesini öne çıkardı.

‘TAM OTORİTE’ İLAN EDEN TRUMP’TAN ‘SERT ÇIKIŞ’

ABD Başkanı Donald Trump’ın kapanma tedbirlerini kaldırmak için eyalet valilerine “kafa tuttuğunu” duyuran The New York Times, “Valilerin ekonomiyi canlandırmak için ortak hareket etme hamlesi karşısında Trump sert çıkış yaptı” diye yazdı. Trump’ın verdiği günlük brifingdeki “İpler Birleşik Devletler başkanının elinde. Başkanın onayı olmadan hiçbir şey yapamazlar” sözlerini paylaşarak Trump’ın “agresif” tavrına dikkat çekti.

RUSYA’DA ‘SIRADIŞI KRİZ’ BEKLENTİSİ

The Guardian, Rusya’da koronavirüs ile ilgili “kriz” beklendiğini duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in salgının “karmaşık ve olağanüstü” senaryolar konusunda yetkilileri uyardığını yazan Guardian, Putin’in “Rusya’da önümüzdeki birkaç hafta belirleyici olacak. Pek çok problemimiz var, özel olarak övünebileceğimiz hiçbir şeyimiz yok ve kesinlikle rahatlamamalıyız” sözlerine haberde yer verdi.

İTALYA-İNGİLTERE’NİN AŞI İDDİASI

“Aşıda İtalyan-İngiliz iddiası: Eylül’de hazırız” haberini öne çıkartan İtalyan gazete La Repubblica, insan üzerinde testlerin Nisan sonunda yapılacağını, yaz sonrasında da aşının doktorlara ulaşacağını yazdı.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Prof. Dr. Massimo Galli’nin “5 ay kısa bir süre” dediğini not eden La Repubblica, haberinde şu bilgileri verdi: “100’den fazla katılımcıyla devam eden aşı yarışında 5’i öne çıkıyor. Kimin ne zaman kazanacağı belli değil ama koronavirüs aşısı geliştirmek için yarış başladı. İtalyan gerçekliğinin bu rekabette bir rolü var. Bazı katılımcıları aşıyı geliştirmek için çalışırken bazıları aşının üretimi konusunda çalışıyor. Roma’da bulunan Avent-Irbm ve 4 İtalyan firma da aşı üretimi konusunda çalışıyor.”

MACRON’UN ÖLÜMLE YÜZLEŞMESİ

Fransız Le Monde’nin “Christophe Castaner için kısıtlamanın 11 Mayıs’a kadar sürmesi amaç ama bu kesin değil” haberi öne çıktı. Macron’un Fransa’da okul, kolej ve liselerin 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılacağını duyurduğunu yazan Le Monde “Ama kamuya açık tüm alanlar kapalı kalmaya devam edecek” diye not etti.

Çeviri: Mezopotamya Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...