GAZETE SOKAK – “İşimi geri istiyorum” diyerek yaptığı eylemden dolayı 6 ay 7 gün hapis cezası alan Kenan Güngördü, “Aldığım ceza ve babamın dosyası gerekçe gösterilerek, mahkeme ‘Zeytinburnu Belediyesi haklıdır’ diyerek davamı geri çevirdi” dedi.

Zeytinburnu Belediyesi’nde çalışırken “güvenlik soruşturması” gerekçe gösterilerek ihraç edilen 19 yıllık kamu emekçisi Kenan Güngördü, 437 gündür işine geri dönme talebiyle mücadelesini sürdürüyor. Nisan 2018’de işten çıkarılan Güngördü, 14 Nisan 2018’de işe geri dönme talebiyle bölge idare mahkemesine başvuru yaptı. Göngördü’nün başvurusunu değerlendiren mahkeme 26 Haziran 2018’de “Yürütmenin durdurulması” yönünde karar verdi. Karardan uzun bir süre sonra mahkemeyi kazanan Güngördü, 20 Kasım 2018’de işine geri alındı. Güngördü, “Çalışan ihtiyacımız yoktur” denilerek aynı gün içinde tekrar işten çıkarıldı.

6 AY 7 GÜN HAPİS CEZASI VERİLDİ

Eyleminin 62’nci gününde Zeytinburnu Belediyesi önünde açıklama yaptığı sırada zabıtalar tarafından müdahale edilen Güngördü, daha sonra polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan Güngördü, aynı gün içerisinden serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmaya başladı. Bakırköy 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesi 15 Kasım 2018’de görülen 2’nci celsesinde Güngördü’ye, “Kamu görevlisine mukavemet” gerekçesiyle 6 ay 7 gün hapis cezası verdi. Mahkeme Güngördü’ye verdiği cezayı 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına hükmederek cezayı erteledi.

KENDİSİ VE BABASININ DOSYASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, 11 Nisan 2019’da Güngördü’nün işine geri dönme talebiyle açtığı davada, Bakırköy 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği 6 ay 7 gün cezayı ve babasının dosyasını gerekçe göstererek, Zeytinburnu Belediyesi’ni haklı gördü. “… davacı ve davacının babası hakkında ilgili kamu idaresi tarafından yapılan arşiv araştırmasındaki tespitler ile davacı hakkında Bakırköy 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesinin E:2018/496 sayılı dosyasında ‘Görevi yaptırmamak için direnmek suçundan’ hükmün açıklanmasının geri bırakılarak, denetimli serbestlik kararı verilmesi ve dosyadaki bilgi belgeler ile davacının yürütmekle görevli olduğu kamu hizmetinin mahiyeti dikkate alındığında…” gerekçelerini sıralayan Bölge İdare Mahkemesi, Güngördü’nün yoksun kaldığı tüm özlük, mali ve sosyal haklarının tazmininin mümkün olmadığına karar verdi. Mahkeme ayrıca, yargılama giderinin Güngördü’den alınmasına hüküm etti.

Güngördü, Bölge İdare Mahkemesi’nin Zeytinburnu Belediyesi lehine karar vererek kendisinin işe geri dönüş davasını reddetmesine ilişkin konuşarak, mücadeleye devam edeceğini belirtti.

‘6 DAKİKA İÇİNDEN İŞTEN ÇIKARILDIM’

Güngördü, verdiği mücadeleyi anlatarak, “İşimi Geri İstiyorum” eyleminin 65-70 günleri bir başka taşeron işçi olan Sinan Yerdelen ile birlikte, İstanbul’dan Ankara’ya yürüdük. Ankara girişinde gözaltına alınıp bıraktık. Daha sonra konuya ilişkin Ankara’da bulunan İnsan Hakları Derneği’nde konuya ilişkin açıklama yaptık” diye dile getirdi. İşine geri alındığı ve aynı gün içinde işten çıkarıldığını hatırlatan Güngördü, “İşe alındıktan 6 dakika sonra işime tekrar son verildi” diye vurguladı.

‘ATILDIKTAN 62 GÜN SONRA YAŞANAN OLAYDAN DAVA GERİ ÇEVRİLDİ’

Eylemine başladığı ilk günden itibaren hukuksuzluklarla mücadele ettiğine işaret eden Güngördü, “İlk oturma eylemi başlattığımda da KHK’ler güvenlik soruşturmaları, arşiv araştırmaları hukuksuzdur dedim. Ama eylemimin ilerleyen zamanlarında belediye, Zeytinburnu Belediyesi zabıtasını üzerime salarak bana saldırttı. Belediye personeline karşı koymaktan hakkımda açılan davada ceza almam, işimi geri istiyorum davasını etkiledi. Ve burada belediye haklı bulundu. Burada bir usulsüzlük sorunu da var. Çünkü o olay 62 gün sonra yaşandı. 2 Nisan günü ben ihraç edildim, 12 Haziran’da burada gerçekleştirdiğim ‘işimi geri istiyorum’ eylemlerimden ötürü ceza almıştım. Ve mahkeme bu cezayı aldığım tarihe dikkat etmediği için işe geri dönüş davamı ‘Zeytinburnu Belediyesi haklıdır’ diyerek geri çevirdi” dedi.

‘BABAMIN DAVASI DA BİR GEREKÇE SAYILDI’

Bunun yanı sıra Bölge İdare Mahkemesinin belediyeyi haklı bulması gerekçelerinin arasında ailesinin sicilinin de yer aldığını dile getiren Güngördü, “Benim ‘örgütle’ irtibatlı olduğuma dair hiçbir bilgi yokken, bu kez de ailem üzerinden arşiv araştırması yapıldı. Babam 80 yaşında, 3 yıldır Alzheimer hastası ve ‘örgüt üyeliğinden’ yargılanıyor. Mahkeme, gerekçelerinin arasından bunu da göstererek Zeytinburnu Belediyesini haklı gördü. Bunun hukuksuz olduğunu onlarda biliyorlar ama buna rağmen böyle bir karar aldılar” ifadelerini kullandı.

‘ER YA DA GEÇ HAK YERİNİ BULACAK’

“Ben arşiv araştırmasıyla mı işten atıldım? Yoksa örgütle irtibatlı olduğum için mi?” diye soran Güngördü, “Zeytinburnu Belediye Başkanı beni işten atarken, ‘örgüt üyesidir, PKK’lidir’ diyen anlayış bugün kalkmış işten atıldıktan 62 gün sonra yaptığım eylemden dolayı belediyeyi haklı görüyor. Ben biliyorum ki 136 bin insan böyle işten atıldı. 136 bin insan haksız ve hukuksuzca işten atıldı. Ve ben diyorum ki er ya da geç hak yerini bulacak. KHK’ler gidecek biz kalacağız” diye belirtti.

Güngördü, ne olursa olsun “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinden vazgeçmeyeceğinin ve her yerde eylemlerini sürdüreceğinin altını çizdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...