Doktorların çalışma şartları daha da ağırlaşıyor

GAZETE SOKAK – Adana Tabip Odası, salgın devam ederken polikliniklerin açılarak mesai saatlerinin 21.00’e kadar çekilmesine tepki gösterdi. ATO, bu durumun koronavirüsten hastalanma oranlarını arttıracağını belirtti.

Adana Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu, hekimlerin çalışma koşullarına dair yazılı açıklama yaptı. Koronavirüs (Kovid-19) pandemi süresinde sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle çalıştıklarını aktararak 657 Sayılı Memurlar Kanunu’na göre hekimlerin saat 21.00’e kadar vardiya ve Cumartesi çalıştırılması yasal olmadığı ifade edildi.

SALGIN KONTROL ALTINA ALINMADI

“Uzmanlar henüz salgının kontrol altına alınmadığını belirttiği gibi ikinci bir dalga olasılığından söz etmekte iken tüm dünyada ekonomik gerekçeler ile normalleşme sürecine girme eğilimi başlamıştır” diye belirtilen açıklamada, dün itibariyle bazı hastanelerde polikliniklerde yeni çalışma sistem getirileceği, polikliniklerin saat 21.00’e kadar açık olacağı ve cumartesi günleri de poliklinik yapılacağına dair yazı gönderilip, hekim çalışma listelerinin buna göre yapılmasının istenildiğini kaydetti. Hastanelerin çoğunun pandemi kapsamında ve temiz hastane statüsüne geçilmemişken, cerrahi branşlar açısından henüz elektif cerrahilerin yapılması ertelenirken alınan önlemlere rağmen hastaların tekrar hastanelere yönlendirilmelerinin uygun olmadığı belirtildi. Bu durumun koronavirüsten hastalanma oranlarını arttırma olasılığına dikkat çekildi.

‘HUKUKSUZLUKTAN VAZGEÇİN’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Covid-19 pandemi süresince tüm meslek grupları arasında en özverili ve fazla çalışan hekimler ve sağlık çalışanlarıdır. Bu süreçte bir çok hekim ve sağlık çalışanı Covid-19 hastalığından hastalanmış veya vefat etmiştir. Bir çok sağlık çalışanı haftalarca ailesinden uzakta kalmış, çocuklarını ve yakınlarını görememiştir. Sağlık Bakanlığı’nın söylediği döner sermaye ücretleri lafta kalmış, çoğu sağlık çalışanı daha önce aldıkları dönerden daha azını almışlardır. Covid-19’dan ölen meslektaşlarımız meslek hastalığı sayılmadığı için aileleri daha da mağdur olmuştur. Hekimler salgın sürecinde diğer mesleklerden çok daha fazla çalışmıştır. Bu kadar özverili ve yoğun çalışmanın karşılığı, hekimlere yeniden poliklinik sayılarını arttırarak, akşam 21.00’e kadar vardiya sistemine geçerek ve yaza girdiğimiz şu günlerde hafta sonu polikliniklerde çalıştırmak olmamalıdır. Sağlık Bakanlığını, hastane yönetimlerini hukuksuz olan bu uygulamadan vazgeçmeye çağırıyor, bu hukuksuzluğun düzeltilmesi için yasal yollara başvuracağımızı bildiriyoruz.” MA