GAZETE SOKAK – Demokrasi Nöbeti’ne dayanışma ziyaretinde bulunan Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Daş, iktidarın kendisini zorla kabul ettirmeye çalıştığını belirterek, halkın iradesine kayyum atanmasının demokrasiye darbe olduğunu söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanmasına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, 20’nci gününe girdi. Eylemin ilk gününden bugüne kadar çok sayıda siyasi parti, dernek, sendika temsilcisi, yazar, aydın ve sanatçının dayanışma ziyaretinde bulunduğu nöbeti, dün Diyarbakır, Batman, Bitlis, Mardin ve Muş dernekleri federasyonu, Van Dernekler Platformu ile Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu temsilcileri de destek ziyaretinde bulundu. Demokrasi Nöbetini ziyaret eden federasyon ve platform üyeleri, yerlerine kayyum atanan Van ve Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanlarına dönük yapılan destek eylemlerini ziyaret ettikten sonra İstanbul’a dönecek. Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Daş, kayyum politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘ZORLA KENDİNİ KABUL ETTİRMEYE ÇALIŞIYOR’

Demokrasinin olduğu ülkelerde bu tür kayyum atamalarının olmadığını belirten Daş, bundan kaynaklı da Türkiye’de demokrasinin olmadığının altını çizdi. İktidarın seçilen bir kişiyi görevden alma hakkının olmadığını vurgulayan Daş, Türkiye’de ciddi anlamda bir demokrasi mücadelesi verilmesi gerektiğine işaret etti. Ülkedeki demokrasinin gittikçe daha da gerilediğini aktaran Daş, “Faşizan bir yönetim, peyderpey kendisini meşrulaştırmaya çalışıyor. Zorla kendini kabul ettirmeye çalışıyor. Kayyum politikaları da bunlardan bir tanesidir” dedi.

‘DEMOKRASİYE DARBEDİR’

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) döneminde kazanılan belediyelere 2016 yılında kayyumların atandığını hatırlatan Daş, “O dönem belediyelere atanan kayyumların haksız ve keyfi bir atamaydı. Bugün de yapılan atamalar da öyledir” dedi. Türkiye’de hukuk sisteminin olmadığını kaydeden Daş, bunun gerekçesini de belediyelere mahkeme kararı olmadan atanan kayyumları gösterdi. Olağanüstü Hal’in (OHAL) devam ettiğini söyleyen Daş, “Kayyum atanan belediyeleri, HDP yüzde 50 ve 60 üstü oy oranları ile kazandı. Bu iradeye kayyum atama, bu halkın iradesini tanımamaktır. Halkın iradesine kayyum atandı. Bu sivil darbedir, demokrasiye darbedir” şeklinde konuştu.

’90’LARI ANDIRIYOR’

Halkın kayyumlara dönük sürdürdüğü direnişin haklı ve meşru bir mücadele olduğunun altını çizen Daş, “Bu haklı direnişin yanındayız. Bulunduğumuz her yerde de destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. Kayyumların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Daş, bir an önce görevlerinden alınan 3 büyükşehir belediye eşbaşkanının görevine dönmesi gerektiğini söyledi. Polisin yoğun önlemlerine dikkat çeken Daş, “Polisler, halkı tahrik ediyor. Bu tür görüntüler demokratik bir ülkede olmaması lazım. Polis kameraya insanları alıyor. Yoğun polisiye önlemler var. 90’lardaki faili meçhulleri andırıyor. O dönemde faili meçhule gidenlerin cenazelerine katılanların fotoğrafları çekiliyordu. Ardında bu cenazeye katılanlardan bir veya iki kişi öldürülüyordu. Bu günde insanları çekip tespit ettikten sonra tutukluyorlar. Bu uygulamayı da kınıyoruz” diye konuştu.

‘KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMEZSE DEMOKRASİ GELMEZ’

Kürt sorunun demokratik yollarla bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Daş, “Türkiye’de Kürt sorunu çözülmezse Türkiye’ye demokrasi gelmez. Kürt sorunu çözülmezse diğer sorunlar da çözülmez. Bu sorunların çözümünün önündeki engel Kürt sorunudur” dedi. MA – Mehmet Şah Oruç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...