Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmemesi için 99 gündür doğa nöbetini sürdüren İkizköylülerin “Su hakkı” konulu panel düzenledi.

GAZETE SOKAK – Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı direnişlerini sürdüren İkizköylüler “Kömür, su ve su hakkı” konulu panel düzenledi. Köylülerin doğa nöbetlerinin 99’uncu gününde direniş çadırlarında gerçekleştirilen etkinlik için alana “Akbelen nefessiz kalmayacak” ve “İkizköyde direnenlere selam olsun” pankartları asıldı.

SU METALAŞTI

Panelde konuşan ekolojist Prof. Dr. Beyza Üstün suyun şirketlere bir meta olarak verilmesini bir bütün olarak görmek gerektiğini söyledi. Kömürün yeraltından çıkarılmasından, taşınmasına, santralde yakılmasına kadar suyu tükettiğini belirten Üstün, “Yeraltındaki su rezervleri yok oluyor, kirletiliyor. Şirketler sadece insanlardan değil yöredeki tüm ekosistemlerden, dolayısıyla tüm canlılardan ve yaşamdan suyu çalıyor. Kâr için, sermaye birikimi için su metalaştırılırken, yapacağımız en önemli müdahale hep birlikte karşılarına dikilmektir” diye konuştu.

SU TÜKENİYOR

Bodrum Kent Konseyi Su Çalışma Grubu Koordinatörü Erhan Yürüt de, Bodrum’un suyunun Milas’tan bu bölgeden geldiğini vurgulayarak, “Akbelen Ormanı mücadelesi bu yönden de çok önemli. Su teminini tek başına bir altyapı sorunu değildir. Kültürel farklılıklar, iklim krizi, Paris Anlaşması ve termik santraller gibi su tüketen enerji üretimi ve sanayinin de bu denklemde mutlaka ele alınması gerekiyor” diye belirtti.

Panelistlerin konuşmasının ardından panel soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...