GAZETE SOKAK – Bölge kentlerinde askeri operasyonlar sonucunda başlayan orman yangınlarına tepki gösteren kadınlar, “Doğa katliamı kadın katliamıdır” diyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Dicle Amed Kadın Platformu, bölge kentlerinde askeri operasyonlar sonucunda çıkan orman yangınlarına tepki göstermek amacıyla, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Saliha Aydeniz, Semra Güzel ve Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, DBP İl Eşbaşkanı Naşide Toprak ve kadın aktivistler katıldı. Açıklamanın yapıldığı alanı abluka altına alan polis, basın açıklamasının yapılmasını engellemek istedi. Milletvekilleri dışında kadın aktivislerin açıklama yapması durumunda müdahale etmekle tehdit eden polisler ile milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Polisin tehditlerine rağmen kadınlar açıklamada bulundu.

‘BATIDA RANT DOĞUDA KATLİAM’

İlk olarak konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, son bir ayda bölge kentlerinde askeri operasyonlar sonucunda orman yangınlarının meydana geldiğini belirterek, dün Lice ve Kulp ilçelerinin kırsal köylerinde askerlerin havadan açtığı ateş ve askeri operasyonlar sonucu ormanlık alanların küle döndüğünü söyledi. Buluttekin, Türkiye’nin batısında doğanın rant amacıyla tahrip edildiğini, bölge kentlerinde ise doğa katliamının yaşandığını ifade etti.

‘KÜRDÜ KABULLENMEYEN ZİHNİYET AĞAÇLARINA DA TAHAMMÜL EDEMİYOR’

TJA ve Dicle Amed Kadın Platformu adına açıklamada bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, son bir haftada Mardin’in Omeryan bölgesi, Diyarbakır’ın Kulp ve Lice ilçelerinin kırsal mahalleleri, Dersim’in Pertek ilçesinde meydana gelen orman yangınlarının kamuoyunda korkuya neden olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Köylülerin evlatları gibi değer verdiği doğa yakılmakta. Kürdün dilini, kültürünü kabullenmeyen zihniyet, yaşadığı coğrafyadaki ağaçlarına da tahammül edememektedir. Tüm baskı ve şiddetin gerekçesi olan OHAL, resmiyette kalkmış olsa da; onu aratmayan yasa ve uygulamalarla coğrafyamızdaki ormanlarımız da olumsuz etkilenmektedir.”

‘HER AĞAÇ ÖZGÜR YAŞAMI HAK EDİYOR’

Kürt sorununun çözümsüzlüğünün doğayı da olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Güzel, “Güvenlik gerekçesiyle başlatılan operasyonlar sadece doğaya zarar vermemekte. İnsan yaşamını tehlikeye atmakta. Yanan her ağaç bir can bir nefestir. Her ağaç insan gibi özgür yaşamı hak etmektedir” dedi. AKP hükümete çağrıda bulunan Güzel, doğaya yönelik saldırılara son vermesi için hükümete çağrıda bulundu.

‘DOĞA KATLİAMI KADIN KATLİAMIDIR’

HDP’li vekil Saliha Aydeniz ise, askeri operasyonlar adı altında doğa katliamının yapıldığını belirterek, “Köylerimizi insansızlaştırmak istiyorlar. Kürdistan’ın sürekli göç ile karşı karşıya kalmasını amaçlıyorlar. Doğa katliamı kadın katliamıdır, gençlerin katliamıdır. Kadınlar başta olmak üzere bütün kamuoyu bu politikalara karşı durmalıdır” şeklinde konuştu.

Açıklama alkışlarla sona erdi.(MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...