OKTAY CANDEMİR

GAZETE SOKAK – Batman’da bir cafede Kürtçe şarkı söylerken polisler tarafından elindeki mikrofona el konulan Dodan diyor ki; ” Konu işletmenin ruhsatı ile alakalıydı. Ancak bana yönelik üslup ve tarzda sorun vardı. Bütün diller evrenseldir. Dil üzerinden siyaset yaparak olayı başka boyutlara taşımayalım.”

Bu da, ‘Din üzerinden siyaset yapılmamalı’ klişesinin ‘ ‘Dil’e dökülmüş hali..

Anadilinde eğitim, şarkı talep edenlerin taleplerini boğazlarına tıkmak isteyenlere muhteşem bir icat buldu Dodan…

Bundan sonra Kürtçe ile ilgili hak talebinde bulunan herkese kalıp cevap hazır : ” Dil üzerinden siyaset yapmayın birader!”

Dodan ne dediğinin farkında mı?…

Ahmet Kaya dil üzerinden siyaset yaptığı için mi öldü?

Apê Musa dil üzerinden siyaset yaptığı için mi katledildi?

Dodan’ın polis müdahalesi sırasında söylediği ‘Ay Dilberê’ şarkısının sahibi Feqiye Teyran Kürt dili üzerinden siyaset mi yapıyordu?

En meşru ve insani talep olan anadilinde konuşmak için ölen, öldürülen o kadar Kürt, dil üzerinden siyaset mi yapıyordu?

Kimi Kürt siyaset yaparak Kürtçe yasağına karşı çıktı, kimi şarkılarıyla itiraz etti, kimi edebiyatıyla, kimi de politik arenada siyaset yaparak,

Dil eşittir Kimlik… Kürt sorunu dediğimiz olgu bir dil sorunudur. Dodan bunu bilmiyor mu?

Dili gasp edilmiş bir halk, tabi ki buna karşı itirazını siyasi olarak talep edecek.

Dil Sorunu siyasal bir sorundur. Kürtlerde bu hakkını elde etmek için siyaset yapıyor.

Kürtçe için siyaset yapanlar, Kürt dilini istismar mı ediyor?… Bunu mu söylüyor Dodan.

Kürt Dili bu ülkede bir istismar alanı değil, bir hak mücadelesidir ve hele hele Kürtçe konuştuğu ve Kürtçenin yok olmaması için ağır bedeller veren milyonlarca Kürt var iken, Dodan’ın söylediklerini nereye koyacağız.

Dodan Kürtçe şarkı söylediğinde bizler sadece alkışlıyoruz, asla çıkıp ‘Dodan’da Kürtçe üzerinden para kazanıyor’ demiyoruz. Kazandığı parada emeğinin karşılığı olarak sonuna kadar hakkıdır diyoruz.

Hadi, ‘O Ses Türkiye’ yarışmasında birinci olmak için Kürtçe şarkı söylememesini geçtik… O dönem yoğun eleştirilere ‘Çok iyi bir sesi var. Orada söylememişse bile gün gelir toparlanır anadilinde şarkı söylemeye devam eder’ diyerek hatasını tolere etmiştik.

Batman’da şarkı söylerken mikrofonunun elinden alınmasının işletmenin ruhsatı ile ilgili değil, tamamen söylediği Kürtçe şarkı ile alakalı olduğunu bilecek kadar zeki bir insandır Dodan.

Bu açıklaması hiç olmadı ve Dodan’ı yadırgadım. Dodan, kendisine yönelik muameleye karşı Kürtçe şarkı söylenmesine bu ülkede mobbing uygulandığını söylese doğru bir tutum olurdu.

Bazen böylesi konularda açıklama yaparken, geçmişe dönüp bir bakmak gerekiyor. Dodan gibi bir sanatçının da dönüp geçmişe Ahmet Kaya’nın neler yaşadığına bir bakması gerekiyor.

Herkesten onlar kadar cesur olmasını da beklemiyorum ama en azından onların Kürtçe şarkı söylemek için neler yaşadığını hatırlarsak, sanırım bu açıklamaları da yapmayız.

Sonuç olarak Dodan’ın yaptığı açıklama tamamen inkarın inkarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...