GAZETE SOKAK – HDP’nin erken seçim çağrısını değerlendiren Diyarbakırlılar, halk ekonomik bunalım içerisinde olduğunu belirterek, erken seçime gitmenin şart olduğunu ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), tüm yapı ve bileşenleriyle 20 Kasım günü Ankara’da gerçekleştirildiği toplantıda, yeni döneme dair tutumunu açıkladı. Birçok aydın ve yazarın da katıldığı toplantıda HDP, “kazanımları koruma” kararı alarak, sine-i millet tartışmalarına son verdi. HDP, iktidara “hodri meydan” diyerek, erken seçim çağrısı yaptı.

Diyarbakırlı yurttaşlar HDP’nin hem iktidar hem de muhalefete yaptığı erken seçim çağrısını değerlendirdi.

HDP’nin Kürt halkının sorunlarına dair dile getirdiği sorun ve taleplerinin Meclis’te kabul görmediğini söyleyen Mehmet Arslan adlı yurttaş, ülkede yaşanan mevcut sorunların ancak çağdaş ve demokratik bir anayasa ile çözülebileceğini dile getirdi. Arslan, bunun sağlanabilmesi için de HDP’nin gündeme taşıdığı erken seçim önerisine olumlu baktığını iade etti.

‘ÜLKE YÖNETİLEMEZ HALDE’

İbrahim Arcan ise, artık yönetilemediğini belirttiği ülkede yaşayanların ekonomik olarak zor durumda olduğunu kaydetti. Arcan, bu zorluğu atlatmanın yolunun ise erken seçimden geçtiğini vurguladı.

‘SEÇİME HAZIRIZ’

HDP’nin kendilerini temsil eden bir parti olduğunu belirten Mehmet Turan da, HDP’yi dışarıda bırakan hükümete yönelik tepkisi “Eğer sen bizi temsil eden iradeyi dışarıda bırakırsan Kürt halkını kabul etmiyorsun demektir” sözleriyle gösterdi.

Diyarbakır’ın HDP’nin kalesi olduğunu söyleyen Turan, “Kimse burada ‘kazanacağım’ hayaline kapılmasın. İstedikleri seçime gitsinler yine biz kazanacağız. Seçime hazırız” dedi.

‘SEÇİMDE ERDOĞAN’I AFFETMEYECEĞİZ’

“Seçimin hemen yarın olmasını istiyoruz” diyen 70 yaşındaki Mustafa Günay ise, zulüm ve baskı uygulamalarının HDP’yi daha da büyüttüğü görüşünde.

Sonuna kadar HDP’yi desteleyeceklerini vurgulayan Günay, “Çünkü haklı bir davadır. O kadar belediye başkanları haksız bir şekilde görevden attılar. Onları görevden almadılar aslında bizi görevden aldılar. Bizim irademizi işgal ettiler. Belediye başkanını değil, yüz binlerce insanı inkâr ettiler aynı zamanda. Biz başka bir şey istemiyoruz. Dünya halkları nasıl yaşıyorlarsa biz de öyle yaşamak istiyoruz. Biz de insanız en nihayetinde. Tayyip ağzını açıyor halkın iradesinden bahsediyor. Mesele Kürt olunca iradesi yoktur. Türkiye’de Selçuk Mızraklı gibi bir doktor yoktu. Böyle temiz bir insan zor bulunur. Geldiler üzerine iftira attılar ve Kayseri cezaevine götürdüler. Bu zülüm nasıl aşılacak? Seçimde Erdoğan’ı affetmeyeceğiz. 20 yaşındayken ben bu davanın içerisindeyim. Ömrüm yettiğince mücadele etmeye devam edeceğim. Kürtler eski Kürtler değil, artık dünya bizi tanıyor” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmiş bir öğretmen olan Hasan Kolaldıran (33) da, hükümetin bu dönemde böylesi bir karar almasını beklemese de erken seçimin gelişecek sürece bağlı olduğunu ifade etti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...