Sandık güvenliğinin önemine dikkat çeken Diyarbakırlılar, herkesi oy kullanmaya çağırdı. Diyarbakırlılar, “Biz Amedliyiz, HDP’den başkasına oy çıkmaz” diye konuştu.

Siyasi partilerin seçim çalışmaları bugün sona ererken, yurttaşlar yarın sandık başına gidecek. Her seçimde gündeme gelen hilelerine karşı Diyarbakırlılar, sandıklara giderek oylarına sahip çıkacak. HDP’nin belediyeleri kazanmaması için oynanan oyunların farkında olduklarını dile getiren Diyarbakırlılar, “Seçimde bizi yok sayanlara karşı sandıklara gidereceğiz. Gerekirse sandık başında bekleyeceğiz ve oylarımıza sahip çıkacağız” dedi.

‘ÇOCULARIMIN GELECEĞİ İÇİN HDP’

Çocuklarının daha güvenli bir geleceği olması için HDP’ye oy vereceğini dile getiren Hülya Kaya (33), “Bir kadın olarak, bizden alınan haklarımızı geri almak için sandığa gideceğim. Şehrimizi bizden alanlara ‘ya me ye’ diyeceğim. Çocuklarımın daha güvenli ve barış içerisinde kendi kültürüyle için HDP’ye oy vereceğim. Belediyemizi geri alacağız” diye konuştu. Sandık güvenliğinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Kaya, herkesin son dakikaya kadar sandıklara sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

‘FARKINDAYIZ’

HDP’ye oy vereceğini belirten işçi Ozan Tanrıverdi (21), hükümetin HDP’li belediyelere yönelik sarf ettiği “kayyum atayacağız” sözlerine tepki göstererek, “Kayyum tehditlerine rağmen sandığa gideceğiz. Sandığa biz gitmeyecek de kim gidecek. HDP’ye oy vereceğim. Dünyada tek kişi de kalsak yine sandığa gideceğiz” diye belirtti. Tanrıverdi de, “Sandıklara sahip çıkalım. Trafolara kedi girmesin. Oynanan oyunun farkındayız” diyerek, sandıklara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

‘BASKILAR SON BULSUN’

Sur İlçesinde seyyar satıcılık yapan Ramazan Akbalık da, ülkede yaşanan ekonomik krizin yanı sıra özellikle de bölgede yaşanan baskıların son bulması için sandığa gideceğini ve oyunu HDP’ye vereceğini ifade etti. Akbalık, HDP’ye neden oy vereceğini de şu sözlerle ifade etti: “Ben özelikle kanın durması ve barışın sağlanması için HDP’ye oyumu vereceğim; çünkü düzeltirse onlar düzeltir. Ben Erdoğan’a sesleniyorum; biraz bu memleketin sorunlarına kulak versin. Artık bu ölümler dursun. Daha geçen hafta, iki cenaze geldi cezaevlerinden. Artık ölümler bitsin. İnsanları artık kandırmasınlar. Bu kadar vaatlerin yerine fabrika kursaydı, bu fakirlik biterdi. Cadde yapıp göz boyamak yerine insanlara iş imkanı verseydiler, kimse işsiz kalmazdı. Ben çoğu günler siftah yapamıyorum. Her gün bir umutla kalkıyoruz ama hep aynı değişen bir şey yok.”

‘CANLAR YAŞASIN’

“Biz Amedliyiz, HDP’den başkasına oy çıkmaz” diyen Özgür Tunç da, şunları dile getirdi: “Sandık bizim için önemi ve vicdanidir. Yani bu gün tepkili olan insanlar bile bu kadar haksızlıktan sonra sandığa gittiğinde oyunu HDP’ye veriyor, çünkü vicdanı el vermiyor. Bizim Mezopotamya’dan büyük umutlarımız ve beklentilerimiz var. Sandıkta Kürtlerin var olduğunu herkesin bilsin.” Açlık grevlerine de dikkat çeken Tunç, “Canların yaşaması için herkes sandığa gitmeli ve sandığına sahip çıkması lazım. Herkes kendi diline, ülkesine sahip çıkması lazım” dedi.

‘DEĞERLERİMİZİ GERİ ALMAK İÇİN SANDIĞA GİDECEĞİZ’

Ellerinden alınan belediyeleri geri almak için 31 Mart’ta ailece sandık başında olacaklarını ifade eden ev emekçisi Birsen Kurtboğdu da, “Gasp edilen belediyelerimizi geri almak için oyumuzu kendimize vereceğiz. Kürt olduğunu kendi kimliğini savunan herkesin HDP’ye vermesi gerekir. Sandıklarımızı herkes korumalı bütün halk orada olmalı. Daha önce bizim oylarımız çalındı. Çöplerde pusular ortaya çıktı. Bizim kazanmak için hırsızlığa ihtiyacımız yok ama pazar günü herkes sandıklara giderek oyunu kullanmalıdır. Bizden alınan değerlerimizi belediyelerimizi geri almak için bütün kadınlar sandığa gitmelidir” diye konuştu.

‘HERKES SANDIĞINA SAHİP ÇIKSIN’

Açlık grevlerine dikkat çeken Hanım Akbaba adlı yurttaş ise, duygularını şu sözlerle aktardı: “Sesimizi kendimize vereceğiz. Biz kazanırsak sesimizi dünyaya duyururuz, bunun için kazanmamız gerekiyor. Biz artık annelerin ağlamasını istemiyoruz, gençlerimizin ölmesini istemiyoruz. Yapılanlar gerçekten zalimliktir. Bunun için sandığa gideceğim. Herkes sandığına sahip çıksın.”

MA / Esra Solin Dal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...