GAZETE SOKAK – Diyarbakır’da HDP yaptığı açıklamanın ardından düzenlenen iki ayrı yürüyüşe polis, tazyikli suyla müdahale etti. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı müdahalede, milletvekili baygınlık geçirdi, gazeteciler de darp edildi.

MA’nin haberine göre, İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasının ardından başlayan tepkiler sürerken, Diyarbakır Lise Caddesi’nde HDP’nin yaptığı basın açıklamasına katılan milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ile yurttaşlar, iki gruba ayrılarak Dağkapı Meydanı’nı ve Ofis semtine doğru yürüyüşe geçti.

SUR’A YÜRÜDÜLER

Sur ilçesine doğru “Amed uyuma iradene sahip çık” sloganları atan grup, bir süre yürüdü. Esnaf ve yurttaşların destek verdiği gruba polisler, TOMA’larla müdahale etti. Müdahale sırasında 5 kişi gözaltına alınırken, grup ara sokaklara dağıldı.

VEKİL BAYGINLIK GEÇİRDİ

Ofis semtine doğru yürüyen grup ise “Direne direne kazanacağız”, “Amed bizim irademizdir” sloganları attı. Anıt Park’taki polisin tazyikli su müdahalesine rağmen yürüyüşe devam eden yurttaşlara, Ofis semtinde bir kez daha müdahale edildi. Müdahale sırasında HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun baygınlık geçirdi. Müdahalede 10’u aşkın kişi darp edilerek gözaltına alındı.

DBB OTOBÜSÜ GÖZALTI ARACI OLDU

Gözaltına alınların DBB’ye ait otobüse konulmasına tepki gösteren HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, kayyumun ilk icraatının belediye araçlarını gözaltı aracı yapmak olduğunu söyledi.

GAZETECİLER DARP EDİLDİ

Yenişehir ilçesi Ofis semtinde yurttaşların yaptığı yürüyüşü takip eden gazeteciler Lezgin Akdeniz, Beritan Canözer ve Ali Koçer de polisin müdahalesine maruz kaldı. Gazetecileri iten ve yumruklayarak darp eden polisler, gazetecileri gözaltına almakla tehdit etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...