GAZETE SOKAK – Diyarbakır HDP İl binasının kapısı kırılarak yaşanan göz altılar ile ilgili HDP Batman İl örgütü tarafından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

HDP Batman İl binası önünde yapılan basın açıklamasına Batman Milletvekilleri Feleknaz Uca, Dr. Necdet İpekyüz, HDP Batman Belediye Eşbaşkan Adayı Dr. Mehmet Demir, HDP PM üyesi ve 2. Barış Grubu Sözcüsü Nurettin Turgut, Barış Anneleri ve partililer katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı İkram İrgi’nin parti adına yaptığı açıklamada PKK lideri Abdullah Öcalan ve siyasi tutuklulara uygulanan ‘tecridi’ protesto ettiklerini söyledi.

‘HDP MİLYONLARI İRADESİDİR’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevine dikkat çeken HDP İl Eşbakanı İrgi, “Destek için HDP Diyarbakır il binasında açlık grevine başlayan HDP Milletvekilleri ve yurttaşlara Diyarbakır il binamızın kapıları kırılarak müdahale edilmiş ve yedi arkadaşımız polislerce darp edilerek gözaltına alınmıştır. Türkiye’nin üçüncü büyük siyasi partisi olan ve milyonların iradesi olan partimize yönelik yapılan bu anti demokratik ve faşizan yaklaşım kabul edilemez” dedi.

‘BİAT ETMEYECEĞİZ, DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ’

İçşileri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP’ye karşı bakış açısına değinen İkram İrgi, “Sarayın atadığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ağzını açtığı anda anayasadan ceza yasalarına ahlaki, vicdani, insani değerlerden siyasal etiğe kadar her şeye ayaklarının altına aldığı gibi verdiği her talimatta suç işlemektedir. AKP-MHP ve iç işleri bakanı çok iyi bilmelidir ki ne yaparlarsa yapsınlar biat etmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz, haktan, hukuktan, demokrasiden ve barış taleplerimizden asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘ADIM ADIM KAOSA SÜRÜKLÜYORLAR’

AKP – MHP ortaklığını da değerlendiren İrgi, ülkeyi kutuplaştıran ve kendinden olmayanı ötekileştirerek terörize eden bu ortaklığın, yaptıkları ile ülke insanlarını ayrıştırmaktan ve bölmekten başka bir işe yaramadığı gibi süreci ekonomik kriz ve kaosa adım adım götürdüğünü belirtti.
PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevinin 122′ inci gününde olduğunu vurgulayan İrgi, 66 cezaevinde 323 kişiyle başlayan açlık grevi eyleminin 84’cü gününden beri devam ettiğini ifade etti.

İPEKYÜZ: TÜRKİYE’DE HER ALANDA HUKUKSUZLUK YAŞANIYOR

HDP Batman Milletvekili Dr. Necdet İpekyüz de HDP Diyarbakır il binasına yapılanları protesto ederek, Türkiye’de her alanda hukuksuzluğun yaşandığını ifade etti.

HDP Batman Milletvekili İpekyüz şöyle dedi:

“Türkiye’de her alanda hukuksuzluğu yaşanıyor. Geldiğimiz noktada hukuksuzluk alenileşmiş; keyfi davranışlar ve uygulamalar her an karşımıza çıkmaktadır. En meşru talep olan barış talebi giderek terörize edilmektedir. Barış demek suç halini aldı. Bütün huzur ve barış taleplerine rağmen yollar kapatılıyor. HDP ilk günlerden bu yana Türkiye’de genelinde herkesin huzur ve barış içerisinde yaşaması için üstüne düşen bütün görevleri yerine getirmektedir. Maalesef ki HDP’nin her çabası terörize, kriminalize edilmiştir. 7 Hazirandan bu yana artan bu baskılar parti il binasında kapıların kırılmasına, vekillerin tekmelenmesine kadar giden uygulamalara dönüşmüştür.

Parlamentonun üçüncü büyük partisi, altı buçuk milyon oy alan bir parti, bütün televizyon kanallarında terörize edilmekte, suçlanmaktadır. Asıl suçlu bizi suçlu gösterenlerdir. Ama çok iyi biliyoruz ki 31 Mart buna cevap olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...