GAZETE SOKAK – Diyarbakır’da kayyum atamalarıyla eş zamanlı olarak gözaltına alınan 85 kişi, 4 gün sonra adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadeleri alınan 40 kişi serbest bırakılırken, 1 kişi tutuklandı. Diğer 44 kişi ise ifadeleri alınmadan tekrar Emniyet’e götürüldü.

Diyarbakır’da, Mardin ve Van büyükşehir belediye eş başkanlarının İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos günü görevlerinden alınmasıyla eşzamanlı olarak 29 ilde yapılan operasyonlarda 418 kişi gözaltına alınmıştı. Diyarbakır’da yapılan operasyonlarda ise, ajansımızın Kürtçe editörü Ziyan Karahan’la birlikte aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye, yönetici ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 81 kişi gözaltına alındı. Bunların yanı sıra kentte kayyum atamalarına karşı günlerdir devam eden operasyonlarda da çok sayıda kişi gözaltına alındı.

4 gündür Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan 85 kişi, işlemlerinin tamamlanması ardından akşam saatlerinde Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılık, gözaltındakilerden 51 kişinin, ifadeleri alınmadan emniyete geri götürülmesin karar verdi. Avukatlar, savcılığın bu kararına itirazda bulundu. İtirazlar üzerine 7 kişinin daha ifadesi alındı. Diğer 44 kişi ise, ifadeleri alınmadan emniyete geri götürüldü.

40 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Savcılık tarafından ifadeleri alınan 40 kişi, çıkarıldıkları mahkemece “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlardan bazı isimler şöyle: Edip Binbir, Yaşar Tanrukulu, Ramazan Holat, Gani Alkan, Aydın Biçerman, Ali Alkan, Mele Yusuf Andan, Sabahattin Dinç, Abdullah Arıkan, Mehmet Ali Sert, Nursen Akbal, Tahir Baran ve Ali Atman.

BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Furkan Genç ise, aynı iddiayla tutuklanarak, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...